Autor: Joanna Burdzicka-Wołowik

Znaczenie osoby wspierającej przy porodzie

Poród to czas zmian. Przejście od oczekiwania na dziecko do rzeczywistej odpowiedzialności. Obecnie spory odsetek kobiet i mężczyzn decyduje się na poród rodzinny. Zaleca się uczestnictwo męża/partnera w tym czasie. Warto rodzić razem i od początku tworzyć więź. Decyzja o wspólnym porodzie może wzmocnić Wasz związek. Uczestnictwo tatusia w cudzie narodzin ma bardzo wiele zalet ale także istnieją wady.

article-image

Czasy się zmieniają i na szczęście w większości szpitali Twój partner może być obecny przy porodzie. Można powiedzieć, że panuje też pewna moda na porody rodzinne, jednak sam trend nie powinien być wyznacznikiem takiej decyzji.

Jak może pomóc przyszły tata?

Przyszły tata może udzielić Ci wsparcia na dwa sposoby. Z jednej strony jest to podpora psychiczna z drugiej fizyczna. Obecny przy porodzie tata ma szansę przeżycia trudu narodzin, odczucia zmęczenia i bólu. Od strony psychicznej ważne jest wtedy po prostu to, że jest tam z Tobą ktoś bliski, ktoś kto może zapewnić Cię o swojej miłości, przypomnieć, że jesteś silna, dzielna i wytrwała. To bliska osoba odczyta Twoje gesty i mimikę i będzie wiedziała czego tak naprawdę potrzebujesz. Wsparcie psychiczne udzielane przez męża daje Ci wiarę we własne możliwości, umacnia Cię. Najważniejsze jednak jest to, że daje Ci poczucie bezpieczeństwa, bliskości i miłości. Zaspokaja Twoje podstawowe potrzeby. A to daje siłę fizyczną.

Z drugiej strony na trakcie porodowym przyda Ci się werwa partnera. To taki czysto praktyczny aspekt porodu rodzinnego. Przyszły tata może pomóc Ci na wiele sposobów. To jego ręce zrobią Ci najlepszy, relaksacyjny masaż pleców, to on wytrze Ci pot z czoła, przemyje twarz, poda butelkę z piciem lub potrzyma za rękę, gdy będziesz tego najbardziej potrzebowała. Zachęć partnera do aktywnego udziału w porodzie. Partner może być Twoim rzecznikiem i pomóc dbać o Twoje prawa.

Jakie zachowania męża utrudniają dobre przeżycie porodu?

Zdarzają się też takie postawy partnera, które mają negatywny wpływ na przebieg porodu i mogą powodować u Ciebie eskalację stresu. Mężczyzna skupiający się bardziej na aparaturze medycznej i czynnościach wykonywanych przez położne niż na swojej partnerce i narodzinach potomka często jest tylko obserwatorem. Taka postawa nie pomaga, nie wspiera. Jeśli Twój partner jest nadopiekuńczy, znający lepiej Twoje potrzeby niż Ty sama, lub jest osobą o dość krytycznym podejściu zastanówcie się nad wspólnym porodem. Krytyka spowalnia akcję porodową.

Cechy, którymi  powinna charakteryzować się osoba uczestnicząca w porodzie rodzinnym.

Każda kobieta ma pewnie indywidualny wzór ideału, mężczyzny udzielającego jej wsparcia. Są jednak takie cechy osoby asystującej, które bardzo pozytywnie wpływają na rodzącą i przebieg porodu. Należą do nich:

  • empatia pozwalająca na odczytanie Twoich potrzeb, stanów emocjonalnych nawet wtedy gdy głośno o nich nie mówisz,

  • opiekuńczość,

  • cierpliwość,

  • umiejętność kontrolowania emocji,

  • łatwość komunikacji,

  • znajomość sposobów reagowania na stres przez partnerkę,

  • motywowanie Cię do działania.

Pamiętaj, że obydwoje musicie być pewni, że chcecie rodzić razem i nigdy nie róbcie tego pod presją mody. Może znasz powody, dla których nie chcesz aby partner był przy Tobie. Jeśli nie jesteście pewni na 100% nie zmuszajcie się do tej sytuacji. A może lepszym wsparciem dla Ciebie będzie przyjaciółka, siostra czy np. matka?

Przeczytaj także "Rola Ojca na sali porodowej": Link

A oto fragment z Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą:

https://www.facebook.com/127723311188730/videos/198695388220425

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024