Autor: Aleksandra Szmytko

Znaczenie mięśni dna miednicy dla zdrowia kobiety

Co trzecia kobieta w Polsce cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wiele z nas skarży się na bóle lub osłabione czucie podczas stosunku, bóle lędźwi, uczucie ciężkości w podbrzuszu, bóle podczas miesiączkowania. Często po długim czasie po porodzie mimo spadku wagi nadal narzekamy na wystający brzuch który nie chce się wciągnąć. Mało kto jednak łączy wszystkie te objawy w całość, jako problem z mięśniami głębokimi, w tym mięśniami dna miednicy.

article-image

Czym jest dno miednicy?

Kobiece dno miednicy zbudowane jest z trzech warstw mięśni zawieszonych na więzadłach. Od góry zamknięte wzmacniającą przeponą miedniczą, od dołu ograniczone przeponą moczowo- płciową która odpowiada za utrzymanie narządów miednicy mniejszej (pęcherza moczowego, macicy i odbytnicy) na właściwym miejscu. Współpracując z mięśniami dźwigacza odbytu, odpowiadają za defekację oraz mikcję (procesy wydalnicze).

Jak już pewnie udało ci się zwizualizować, mięśnie dna miednicy rozciągają się od dołu: od spojenia łonowego aż do kości ogonowej.

Mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy oraz mięsień wielodzielny (mięśnie grzbietu), otaczają naszą talię tworząc swoisty gorset spinający w całość. To właśnie praca tych mięśni (głębokich, lokalnych) powinna wyprzedzać pracę mięśni powierzchniowych (lokalnych).

Dla przykładu podczas podnoszenia jakiegoś ciężaru praca mięśnia poprzecznego brzucha wraz z mięśniami dna miednicy powinna wystąpić jeszcze przed pracą mięśni długich. Albo podczas wykonywania brzuszków (których w tradycyjnej formie nie polecam kobietom)- skurcz powinien wystąpić najpierw w mięśniu poprzecznym a nie w mięśniach skośnych czy prostych. Chroniąc nas tym samym przed różnymi dysfunkcjami i stabilizując naszą postawę. Praca mięśni głębokich powinna odbywać się automatycznie, bez naszej świadomości. Niestety współcześnie mamy tak napięte lub osłabione (naprzemiennie) mięśnie, że na nowo musimy ciało reedukować- przypomnieć mu podstawowe funkcje które powinno spełniać.

Jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają mięśnie dna miednicy?

  • odpowiadają za jakość i satysfakcję seksualną (siła odczucia, orgazm),

  • odpowiadają za kontrolę opróżniania pęcherza moczowego (wstrzymywanie strumienia przed wyciekiem podczas dźwigania, skakania, kichania czy kaszlu),

  • odpowiadają za kontrolę wydalania kału oraz gazów,

  • odpowiadają za ochronę przed wypadaniem lub obniżeniem narządów wewnętrznych (pęcherza, pochwy czy macicy) oraz za dysfunkcje tych narządów wynikające z obniżenia,

  • odpowiadają za sprawność i przebieg akcji porodowej (mocne a zarazem elastyczne mięśnie uchronią przed nacięciem krocza oraz przed problemami z nietrzymaniem moczu po porodzie).

Przeczytaj także "Znaczenie mięśni dna miednicy dla dobrego porodu": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024