Gdy w Twoim ciele dochodzi do zapłodnienia, wybucha prawdziwa rewolucja hormonalna. Pojawia się dużo nowych emocji, a ciało intensywnie przygotowuje się na przyjęcie nowego mieszkańca. Burza hormonów jest przyczyną euforii i przygnębienia, dobrego lub gorszego samopoczucia, olśniewającego wyglądu lub problemów z cerą.
Od tej pory Twój organizm przestawia się na funkcję CIĄŻA.
Gonadotropina kosmówkowa (HCG)
Pojawia się około 7 dnia po zapłodnieniu, więc to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Stymuluje ciałko żółte jajnika do dalszej produkcji progesteronu, co pozwala na utrzymanie ciąży. Odpowiada także za nudności i wymioty na początku ciąży. Wysoki poziom tego hormonu w I trymestrze ciąży jest przyczyną mdłości. Stężenie HCG jest najwyższe w pierwszych trzech miesiącach ciąży, potem stopniowo spada.
Progesteron
Przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja płodowego, jest niezbędny do utrzymania ciąży (niedobór może spowodować poronienie!) i odpowiada za jej bezpieczny oraz prawidłowy rozwój. Pod jego wpływem rozluźniają się mięśnie gładkie i więzadła oraz zmniejsza się ryzyko samoistnej czynności skurczowej.
Jest również odpowiedzialny za wiele dolegliwości ciążowych takich jak:
zgaga, wzdęcia, zaparcia (rozluźnienie mięśni ukł. pokarmowego)
rozszerzenie żył, obrzęki
krwawienia z dziąseł i nosa
zatrzymanie wody w organizmie
tkliwe i obrzmiałe piersi
wzmożone wydzielanie potu i łoju
Podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta prawie stukrotnie. Przed porodem jego poziom nieco spada, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej, wtedy wzrasta liczba i siła skurczy.
Progesteron wycisza emocje, pozwala skupić się na ciąży.
Nagły spadek poziomu progesteronu po porodzie może powodować huśtawkę nastroju, przyczynia się do wystąpienia syndromu „baby blues”, wpływa też na pojawienie się stanów depresyjnych.
Estrogeny
Odpowiedzialne za wykształcenie żeńskich cech płciowych. Na równi z progesteronem są niezbędne do utrzymania ciąży, stymulują powiększenie się macicy i jej silniejsze ukrwienie oraz rozwój kanalików mlecznych w piersiach. W czasie ciąży ich ilość zwiększa się prawie dziesięciokrotnie. Tak podwyższony poziom utrzymuje się aż do porodu.
Dzięki nim kobieta „rozkwita” - powiększają się piersi, zaokrąglają biodra i ramiona, sylwetka nabiera kobiecego kształtu, włosy stają się gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza.
Estrogeny odpowiadają także za syndrom „wicia gniazda”.
Przeczytaj także "Zmiany hormonalne w czasie ciąży cz.2": Link