Autor: Aleksandra Kociuk

Zmiany hormonalne w ciąży cz. 2

Hormony to substancje chemiczne sterujące działaniem naszego organizmu, wytwarzane przez gruczoły dokrewne. Mają duży wpływ nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ale także na zachowanie i emocje. Wśród wielu hormonów oddziaływujących na organizm wymienić można m.in. hormony ciążowe, niezbędne do zagnieżdżenia jajeczka, podtrzymania ciąży i rozwoju płodu.

article-image

Relaksyna

Powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów, dzięki czemu macica może swobodnie powiększać się, a kanał rodny staje się bardziej elastyczny. Rolą tego hormonu jest także rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz. Skutkiem ubocznym często są bóle stawów, zachwiania równowagi i niezdarność czy rozejście spojenia łonowego (przeczytaj więcej nt. rozejście spojenia łonowego Link), możesz także zauważyć powiększenie stóp.

Działanie hormonu może powodować zmienny nastrój oraz ogólne złe samopoczucie.

Melanotropina

Stymuluje wytwarzanie melaniny - brązowego barwnika skóry. Wskutek tego ciemnieją pieprzyki, otoczki brodawek i podłużna linia wzdłuż kresy białej (linea nigra), pojawiają się przebarwienia i charakterystyczne plamy ciążowe na twarzy.

Oksytocyna

Powoduje skurcze macicy podczas porodu, połogu oraz w czasie orgazmu. Stymuluje próbne skurcze macicy, czyli tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Przez całą ciążę uwalniana jest w niewielkiej ilości, która pomaga organizmowi przyszłej mamy przyswajać substancje odżywcze i redukuje stres. Dzięki niej jesteś spokojniejsza, ale powoduje również wszechogarniającą ciążową senność. Nazywana jest hormonem miłości i przywiązania, pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie.

Sztuczna wersja oksytocyny często bywa podawana podczas porodu, aby go przyspieszyć.

Prolaktyna

W czasie ciąży jej poziom zwiększa się kilkukrotnie. Jednak do głosu dochodzi dopiero po porodzie. Odpowiedzialna jest za instynkt macierzyński, prawidłową laktację po porodzie oraz libido. Hamuje owulację i popęd płciowy przez kilka pierwszych miesięcy po porodzie. Po zaprzestaniu karmienia piersią jej poziom znacznie spada.

Bierze udział w rozwoju więzi pomiędzy mamą a dzieckiem oraz w kształtowaniu matczynych zachowań.

Endorfiny 

Potocznie zwane są hormonami szczęścia. Mają działanie uspokajające i przeciwbólowe, podobne do morfiny. Najwyższy poziom osiągają w czasie porodu, dzięki czemu ból jest nieco łagodniejszy, a stres z nim związany staje się mniej dokuczliwy.

Po porodzie stężenie endorfin gwałtownie maleje, co przyczynia się do spadku nastroju u świeżo upieczonej mamy.

Jak widać hormony mają ogromny wpływ, zarówno na pracę narządów wewnętrznych, rozwój dziecka jak i wygląd zewnętrzny kobiety (cera, włosy). Pamiętajmy, że nie mniejsze znaczenie ma ich wpływ na psychikę (emocje, zachowanie). Warto więc zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe dolegliwości, by mógł w porę zareagować na wahania hormonalne w organizmie.

Przeczytaj także "Zmiany hormonalne w czasie ciąży cz.1": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024