Autor: Anna Nowak-Duda

Zasady przechowywania pokarmu

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz karmić maluszka swoim mlekiem? A może studiujesz i chcesz zadbać o to, aby Twój partner mógł nakarmić dziecko, ale nie chcesz rezygnować ze swojego pokarmu? To wszystko jest możliwe! Należy tylko zadbać o prawidłowe przechowywanie pokarmu.

article-image

Każda mama zastanawia się jak prawidłowo przechowywać swój pokarm, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Jest to bardzo proste, ale należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Pojemniki na mleko

Musisz pamiętać, aby przechowywać mleko w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych! Nie przechowujemy pokarmu np. w pojemnikach na mocz. Pojemniki powinny być wykonane z tworzywa, które jest dopuszczone do kontaktu z żywnością i umożliwiać bezpieczne przechowywanie zamrożonego pokarmu. Pojemnik powinien się szczelnie zamykać. Na rynku są dostępne również specjalnie torebki do przechowywania mleka. Bardzo dobrze sprawdzają się, jeśli chcemy przechowywać duże ilości mleka w zamrażarce, gdyż zajmują mniej miejsca. NA POJEMNIKU NAPISZ DATĘ I GODZINĘ ODCIĄGNIĘCIA!

Jeśli odciągasz mleko w szpitalu, nie zapomnij podpisać pojemnika dodatkowo imieniem i nazwiskiem. Pamiętaj! Aby pomiędzy kolejnymi użyciami pojemniki dokładnie umyć oraz zdezynfekować np. poprzez wyparzenie we wrzątku przez kilka minut, bądź używając specjalnego wyparzacza lub torebek do wyparzania w kuchence mikrofalowej.

Przechowywanie pokarmu

Odciągnięte porcje pokarmu przechowuj w lodówce. Nie zapomnij opisać etykiety z godziną i datą odciągnięcia mleka.

Chcesz zebrać mleko z całego dnia (z ostatnich 12h), a następnie je zamrozić?

Wszystkie porcje możesz zlać do jednego pojemnika, opisać datą i włożyć do zamrażarki. Przechowując mleko w lodówce bardzo ważne jest, aby pojemniki z pokarmem ustawiać w wewnętrznej części lodówki. Nie na drzwiach! Gdyż w ten sposób pokarm może się szybciej zepsuć, ze względu na częste zmiany temperatury związane z otwieraniem drzwi lodówki.

Poniżej znajdują się wytyczne miejsca, temperatury i długości przechowywania pokarmu. Jeśli mleko leży w lodówce, bądź zamrażarce dłużej - należy je wylać.

ROZMRAŻANIE I PODGRZEWANIE POKARMU

Jeśli chcemy transportować pokarm należy używać do tego specjalnych toreb chłodzących.

  • Jeśli chcemy podać pokarm, który został wyciągnięty z zamrażarki. Pokarm wstawiamy na noc do lodówki. Następnie tak rozmrożony pokarm i utrzymany w lodówce może być wykorzystany do 24h. Przed karmieniem mleko podgrzewamy do 36st C w kąpieli wodnej lub podgrzewaczu.

  • Można również rozmrażać mleko bezpośrednio po wyciągnięciu z zamrażarki. Szczelnie zamknięty pojemnik należy podgrzewać w pojemniku z ciepłą wodą lub pod bieżącą wodą do temp.36st C. Rozmrożone w ten sposób mleko należy podać w ciągu 4h.

  • Świeżo odciągnięty pokarm nie wymaga podgrzewania.

WAŻNE INFORMACJE!

  • Rozmrożonego pokarmu nie należy zamrażać ponownie.

  • Nie wolno mieszać świeżego pokarmu z pokarmem rozmrożonym w jednym pojemniku.

  • Pokarmu kobiecego nie należy gotować! Gdyż biologicznie czynne składniki ulegną zniszczeniu!

  • Nie podgrzewamy pokarmu w kuchence mikrofalowej oraz nie stawiamy naczynia z mlekiem bezpośrednio na ogniu.

  • Pokarm można podawać w  temperaturze pokojowej.

  • Pokarm podgrzewamy w kąpieli wodnej, bądź w podgrzewaczu.

  • Pokarm przechowywany w lodówce może się rozwarstwiać – przed podaniem należy go delikatnie wymieszać obracając pojemnik.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024