Zatem jakie produkty powinnaś uwzględnić w swoim jadłospisie?
MIĘSO, RYBY, JAJA
Produkty te stanowią źródło pełnowartościowego białka, którego podaż jest niezwykle ważna w ciąży. Dodatkowo są źródłem żelaza, witamin z gr. B oraz cynku. Ryby natomiast obfitują w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, jod oraz witaminę D. Pamiętaj zatem aby zadbać o dobrą jakość spożywanego mięsa, a także o jego prawidłową obróbkę termiczną. W twojej diecie bardzo dobrze sprawdzi się mięso wołowe, cielęcina, indyk, królik. Zwróć uwagę na ryby - kupuj świeże a unikaj wędzonych. Dobrym wyborem będą np. dorsz, szczupak.
PRODUKTY ZBOŻOWE Z PEŁNEGO PRZEMIAŁU
Stanowią one źródło węglowodanów złożonych niezbędnych w diecie kobiety ciężarnej. Dlatego też, powinnaś zadbać aby w Twoim jadłospisie na stałe zagościły kasze (jaglana, gryczana, jęczmienna), ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste, razowe makarony oraz płatki (owsiane, żytnie, orkiszowe). Dostarczają one Twojemu organizmowi energii oraz niezbędnych witamin z gr. B, magnezu, żelaza, cynku i błonnika pokarmowego. Ten ostatni jest szczególnie ważny w ciąży, ponieważ zapobiega towarzyszącym jej zaparciom.
MLEKO I PRODUKTY MLECZNE
Poza faktem, iż są źródłem pełnowartościowego białka, dostarczają również witamin z grupy B i dużych ilości wapnia. Wapń wraz z witaminą D chroni Twoje kości przed odwapnieniem i stanowi doskonały budulec dla układu kostnego dziecka. Co ważne, prawidłowa podaż tego składnika chroni przed wystąpieniem nadciśnienia w ciąży oraz zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.
ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE
Stanowią bardzo ważny element codziennego jadłospisu. Są bogatym źródłem cennych witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego. Co więcej, charakteryzują się niską wartością kaloryczną. Staraj się więc spożywać je do każdego posiłku. W formie surowej przygotowuj z nich sałatki oraz dodawaj do kanapek. W postaci duszonej lub pieczonej łącz je z rybami i mięsem. Pamiętaj aby wybierać różnorodne warzywa i owoce i dokładnie je umyć przed spożywciem.
WODA
Bardzo ważne jest abyś zadbała w ciąży o prawidłową ilość wypijanych płynów. Zapotrzebowanie na wodę w tym okresie jest znacznie wyższe ze względu na wzrost objętości krwi krążącej a także rozwój tkanek płodowych. Podstawę spożywanych płynów powinna stanowić woda niegazowana niskozmineralizowana lub woda źródlana. Unikaj herbaty czarnej, białej lub zielonej (max. 2 szklanki słabego naparu dziennie). Spożycie płynów rozłóż równomiernie w ciągu dnia, postaraj się uzupełniać je przed i między posiłkami a nie w ich trakcie. Gdy w ostatnim trymestrze pojawią się obrzęki, pamiętaj aby nie ograniczać ilości wypijanych płynów.
Przeczytaj także "Produkty przeciwwskazane w ciąży": Link