Źródła witaminy D
Główne źródło witaminy D3 to ekspozycja słoneczna (80%), natomiast pozostała część powinna zostać pokryta wraz z dietą. Do produktów bogatych w witaminę D należą tłuste ryby, jaja (głównie żółtko) oraz pełnotłuste mleko i sery. Niestety w naszej populacji bardzo łatwo o deficyt tej witaminy w organizmie. Przyczynia się do tego szczególnie szerokość geograficzna w jakiej żyjemy a tym samym niskie nasłonecznienie. Co więcej nawet właściwa dieta bogata w ryby, nie zapewni optymalnej podaży w przypadku braku syntezy skórnej. Warto abyś wiedziała, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią są szczególnie narażona na niedobór witaminy D. Dlatego kluczowe jest zapewnienie jej optymalnych zasobów zarówno w ciąży jak i w okresie przed i po ciąży.
Rola witaminy D
O ważnej roli witaminy D3 w ciąży mówi się coraz więcej. Wynika to z faktu, iż ma ona w tym okresie ogromne znaczenie. Badania dowodzą, że istnieje zależność pomiędzy jej stężeniem we krwi matki a stężeniem we krwi pępowinowej. Pamiętaj, że niekorzystny wpływ niedoboru witaminy D3 w czasie ciąży dotyczy nie tylko płodu oraz noworodka ale może być także widoczny w późniejszych okresach rozwoju dziecka. Zapobieganie niedoborom witaminy D3 chroni Cię m.in. przed nadmiernym ubytkiem masy kostnej oraz przed bakteryjnym zakażeniem dróg rodnych. Co więcej korzystnie wpływa na układ kostny Twojego maleństwa, wpiera jego układ immunologiczny oraz prawidłowy rozwój mózgu.
Suplementacja
Zalecana przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dawka witaminy D zarówno w okresie planowania ciąży jak i w trakcie jej trwania oraz podczas karmienia piersią to 2000IU na dobę. W okresie przedkoncepcyjnym warto jednak wykonać oznaczenie stężenia witaminy D3 we krwi. Następnie na podstawie wyniku, podczas konsultacji z lekarzem należy dobrać odpowiednią dawkę suplementu. Przeczytaj także "Jod w ciąży": Link