Kiedy możemy mówić o początku więzi emocjonalnej?
Emocjonalna więź między matką a dzieckiem kształtuje się od pierwszych chwil po porodzie. Dwie pierwsze godziny są czasem kiedy możecie zapoznać się ze sobą. Tutaj odbywa się niezwykle ważny kontakt skóra do skóry, pierwsze próby przystawiania do piersi, głaskanie, przytulanie, wąchanie. To elementarne determinanty silnej i ufnej więzi z maluszkiem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca rozpoczęcie kontaktu skóra do skóry natychmiast po narodzinach, w ciągu pierwszych 5 minut, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Pierwsze relacje nawiązane z matką po porodzie są istotnym czynnikiem oddziałującym na rozwój noworodka.
Skąd będziesz wiedziała, że Wasza więź jest silna?
Na efekty trzeba chwilę zaczekać, ale kiedy się już pojawią będą procentować do końca życia. Pierwszy momentem kiedy Twój maluszek jasno da Ci do zrozumienia, że czuje się przy Tobie bezpiecznie to mniej więcej ósmy miesiąc, kiedy zacznie raczkować. Wtedy będzie fizycznie podążał za Tobą i komunikował jak bardzo chce być blisko. Również rozwój emocjonalny umożliwi pokazanie tego co Was łączy. Lęk przed rozłąką i radość kiedy znów będziecie razem to wyraz ufnej relacji między mamą i dzieckiem.
Korzyści płynące z bezpiecznej więzi:
Maluchy nagradzają rodziców za początkową troskę: rzadko płaczą, są radosne, współpracują z dorosłymi.
Jest to inwestycja – dziecko staje się samodzielne i pełne wiary w siebie.
Ma odwagę do poznawania świata.
Lepiej adaptuje się do przedszkola i szkoły.
Umiejętnie tworzy relacji w przyszłości.
Prawidłowego oceniania uczuć swoje i innych.
Werbalizuje uczucia.
Umiejętnie rozwiązuje konflikty, realistycznie ocenia intencje drugiej strony.
Dobra relacja wpływa na przyjaźnie w życiu nastoletnim i dorosłym.
Dzieci mające silną więź z opiekunem mają pozytywne usposobienie i są zadowolone z własnego życia.
Mają dobre relacje partnerskie.
Ufne zachowanie wobec własnego dziecka.
Jesteś zdziwiona jak wiele, również w życiu dorosłym Twojego dziecka zależy od tych pierwszych miesięcy? Wiesz dlaczego warto pielęgnować relacje, teraz pewnie chcesz dowidzieć się co możesz zrobić, aby relacja była na tyle silna, by mogła dać „Powera” dziecku.
Recepta na silną więź
Czy istnieje przepis na dobrą relację? Tak… Jest prosty. Ma tylko trzy składniki. WRAŻLIWOŚĆ, WSPÓŁPRACA I AKCEPTACJA. Jeśli pragniesz szczególnej bliskości to dostrzegaj dość wcześnie samopoczucie swojego dziecka. Reaguj adekwatnie na jego potrzeby i prawidłowo interpretuj sygnały. Staraj się wczuwać w sytuację Twojego maluszka, nie narzucaj czegoś za wszelka cenę. Od samego początku dostrzegaj jego autonomiczność, potrzeby, zgrywaj się z nimi. Potrzeba bliskości jest podobnie jak pożywienie i ciepło na samym dole hierarchii, co oznacza, że jest niezbędna. Dając dziecku dużo fizycznej bliskości i uwagi, zaspokajamy jego podstawowe zapotrzebowanie na bezpieczeństwo. NIE ROZPIESZCZAMY GO!!! Niewątpliwie dzieciom w odpowiednim czasie należy wytyczyć granice odpowiednie do wieku, ale takie, które jednocześnie pozostawiają dużą swobodę działania.
Warunkiem emocjonalnej więzi jest fizyczna bliskość:
Czule się komunikuj,
Karm piersią na żądanie,
Śpij z dzieckiem,
Noś w chuście,
Przytulaj, całuj, głaszcz dając fizyczną bliskość,
Bądź wrażliwa na potrzeby dziecka,
Naucz się Masażu Shantala.
Przeczytaj także: "Kangurowanie – budowanie więzi i stymulowanie rozwoju dziecka": Linkoraz "Masaż Shantala – dotyk miłości": Link