Do tych szczególnie polecanych w okresie ciąży należą:
Kasza pęczak - z uwagi na najwyższą zawartością błonnika i żelaza w porównaniu z innymi polskimi kaszami. Możesz wyczarować z niej świetne danie w postaci popularnego pęczotto lub wykorzystać ją jako nadzienie do pieczonej papryki.
Komosa ryżowa (Quinoa) - należy do grupy pseudozbóż czyli roślin, które wytwarzają nasiona bogate w skrobię, jednak zbożami nie są. Stanowi bogate źródło manganu, magnezu, wapnia, żelaza. W porównaniu ze zbożami charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy E oraz tłuszczów, w tym kwasów omega-3. W kuchni ma bardzo szerokie zastosowanie, po ugotowaniu możesz dodać ją do gulaszu, sałatek lub spożyć na słodko w połączeniu z jogurtem i owocami.
Siemię lniane - to przede wszystkim świetne źródło błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B. Dodatkowo bogate jest w kwasy omega -3 i witaminę E. Najlepiej abyś siemię lniane kupowała w ziarenkach i mieliła je bezpośrednio przed spożyciem. Czynność ta zapewni większe wykorzystanie wartościowych składników, a jednocześnie zapobiegnie utlenianiu się zawartych w nim tłuszczów.
Nasiona chia - podobnie jak siemię lniane zawierają kwasy omega -3 (a dokładniej kwas alfa-linolenowy) a także białko, wapń, błonnik oraz przeciwutleniacze. Aby odpowiednio wykorzystać zawarte w nich związki powinnaś je spożywać w formie namoczonej lub zmielonej.
Orzechy i pestki - stanowią źródło magnezu, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B. Pamiętaj aby zarówno orzechy jak i pestki kupować w opakowaniach, a nie na wagę. Te drugie często bywają zanieczyszczone pleśnią ze względu na ich niewłaściwe przechowywanie.
Brokuły, jarmuż - są doskonałym źródłem kwasu foliowego, witaminy C i magnezu. W związku z tym nie może ich zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie. Spożywaj je w formie soków, koktajli, oraz zblanszowane jako dodatek do sałatek.