Autor: Aleksandra Szmytko

Standardy łagodzenia a sens bólu porodowego

Przygotowując się do porodu z na pewno nie raz zetknęłaś się z tragicznymi opowieściami koleżanek. Jaki w takim razie jest cel i sens bólu w porodzie? I czy możemy sobie z nim jakkolwiek poradzić? Współczesna medycyna i tradycyjne metody wychodzą nam naprzeciw.

article-image

Ministerstwo zdrowia wprowadziło odgórnie określona standardy, czyli sposoby łagodzenia bólu, z których rodząca ma prawo skorzystać w szpitalu. Zostały one opracowane przez specjalistów powołanych przez ministra zdrowia: anestezjologów, ginekologów, położników, neontologów oraz położne i pielęgniarki.

Ich celem jest ujednolicenie pracy placówek szpitalnych jaki i podnoszenia jakości pracy personelu medycznego. Każda rodząca ma prawo się o nich dowiedzieć wcześniej oraz zostać poinformowana o takich możliwościach w trakcie samego porodu - zarówno o zaletach jak i wadach danego wsparcia.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu:

 • analgezja wziewna:

  entonox - mieszanina tlenu i podtlenku azotu

 • leki przeciwbólowe

 • analgezja regionalna:

  znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe oraz połączenie obu powyższych

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu:

 • aktywność fizyczna oraz przyjmowanie dowolnej pozycji rodzącej- kucznej lub wertykalnej (czyli pionowej, z wykorzystaniem na przykład piłki, worka sako, drabinki)

 • techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne

 • masaż relaksacyjny

 • ciepłe i zimne okłady

 • metody fizjoterapeutyczne

 • przezskórna stymulacja nerwów (TENS)

 • poród wodny (immersja wodna)

 • akupunktura

 • akupresura

Na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku możemy wystawić swoją opinię, a także sprawdzić czy w danym szpitalu personel medyczny dba o pacjentki i proponuje korzystanie z powyższych metod.

Ból porodowy ma swój cel i głęboki sens. Często tak wiele wymagamy od swojego ciała na co dzień. Wyciskając formę na siłowni, dając sobie „w kość" kolejnymi wyzwaniami. Tymczasem kiedy przychodzi nam stanąć przed tak fizjologicznym wyzwaniem jakim jest poród- paraliżuje nas lęk. Opowieści mrożące krew w żyłach o tym jak się krew leje i wszystko w środku rozrywa, strach przed nieznanym...

Zamiast słuchania tego wszystkiego wsłuchaj się w swoje ciało. Wsłuchaj się w siłę skurczu. Przygotuj się do pracy w skurczu i pomyśl o maleństwie, dla którego droga jest jeszcze trudniejsza. Pomyśl o tym, że już teraz pomagasz swojemu dziecku, pomagasz mu przyjść na świat. Mimo bólu oddychaj, dotleniaj, głaszcz, dodawaj otuchy. Niej bój się! Słuchaj skurczu, słuchaj ciała. Poród jest w pewnym sensie metafizycznym doświadczeniem, które uwalnia w kobiecie pokłady niebywałej siły i energii. Pozwól sobie na to. Otwórz serce na tę tajemnicę i daj się porwać zewowi Matki Natury. Nie wstydź się swojej dzikości, nieprzewidywalności, nagości. W zamian za wytrwałość otrzymasz siłę i wiarę w swoje możliwości. Poród rozwija skrzydła Kobiety - Matki. Bez względu na to czy łatwy czy trudny, każdy może być piękny jeśli tylko na to pozwolisz. Przeczytaj również o tekst Joanny Burdzickiej "Sposoby wspomagania w bólu" - Link!

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024