O chustonoszeniu często mówimy, iż jest to IV trymestr ciąży. W chuście maluszek jest:
naturalnie bujany,
ciasno otulony,
słyszy bicie serca,
przełykanie śliny,
czuje nasz zapach.
A najważniejsze, że jest w bezpiecznie i zdrowo ułożony. Odpowiednio zachustowany noworodek ma podkurczone nóżki i zaokrąglone plecy. Jest w pozycji z podwiniętą miednicą, tak jak u Mamy w brzuchu.
Co daje nam chusta?
Jako doradca zauważam, że noszenie w chuście znacznie podnosi kompetencje młodej mamy w nowej roli.
Pozytywnie wpływa na jej psychiczny stan po porodzie.
Wspomaga laktację.
Jest ukojeniem w takich dolegliwościach jak: problemy z wyciszeniem, kolki, wzdęcia czy ząbkowanie.
Prawidłowo zawiązana odciąża zdrowy kręgosłup osoby noszącej (w odpowiednio dobranym wiązaniu dziecko i osoba nosząca czuje się swobodnie i komfortowo).
Wspiera rozwój młodego człowieka. Sprawia, iż dziecko staje się biernym współuczestnikiem naszych codziennych spraw.
"Uwalnia ręce". Zamotane dziecko często śpi korzystając z naszej bliskości i poczucia bezpieczeństwa, a my w tym czasie możemy zrobić obiad, wypić ciepłą kawę, czy udać się w miejsca gdzie wózek nie spełnia swojej funkcji np. plaża, las, wąski sklep osiedlowy.
Przynależenie do grupy - "wspólnoty" osób chustonoszących. Otwiera nam możliwość poznania innych rodziców mających dzieci w podobnym wieku.
Takie grupy, osoby można spotkać zarówno na portalach społecznościowych. Często tytułowane są jako :"Chustoświrki". Chustonoszący rodzice spotykają się także w realnym świecie na kawę, oglądanie chust czy zwyczajną wymianę doświadczeń związanych z macierzyństwem i rodziną.
Od kiedy zacząć nosić?
Decyzję o chustonoszeniu można podjąć tuż po porodzie. Jeżeli mama i dziecko czują się dobrze, nie mają stwierdzonych medycznych przeciwskazań wówczas możemy zacząć nosić w chuście.
Wiązania w chuście długiej o splocie skośno-krzyżowym są odpowiednie już dla dzieci od pierwszych dni po porodzie. Często w praktyce jest tak, że rodzice swoją przygodę z chustą zaczynają około 6 tygodnia życia. Wtedy Mama kończy połóg, dziecko zazwyczaj jest po kontroli otrtopedy czy fizfoterapeuty. To dobry czas na czart w chustonoszeniu. A czas połogu można wykorzystać na kangurowanie - jako idealny wstęp do przygody z chustą.
Jako mama chustonosząca i doradca zapraszam Was do pięknego świata chust! Jeżeli zainteresował Cię ten temat już niebawem kolejna część. A w niej opowiem Wam jak zacząć zdrowo i bezpiecznie Waszą przygodę z chustą.