Zdarza się jednak, że dochodzi do zbyt dużego rozluźnienia tkanek i pojawiają się bóle stawów. Możesz odczuwać uciążliwy ból podczas chodzenia (szczególnie po schodach!), dłuższego stania oraz zmiany pozycji w łóżku. Wstanie z siedzenia również nie należy do najłatwiejszych, a stanie na jednej nodze jest wręcz niemożliwe. Ból lokalizuje się w okolicy spojenia łonowego, często promieniując do kości krzyżowej i ud. Rozluźnienie stawów ma charakter postępujący. Oznacza to, że objawy nasilają się wraz z rozwojem ciąży i ujawniają się już w drugim lub na początku trzeciego trymestru. Ból najczęściej utrzymuje się aż do porodu, zaś powrót do prawidłowego funkcjonowania stawów, zajmuje zwykle do kilku miesięcy od zakończenia ciąży.
Jeśli odczuwasz takie dolegliwości, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Być może będzie potrzebna konsultacja u ortopedy i wykonanie badania USG, aby ocenić wielkość rozejścia. Fizjologiczne rozejście wynosi do 10 mm i występuje u wszystkich ciężarnych - może być przyczyną dolegliwości bólowych, które nie wykluczają aktywności dnia codziennego, a po odpoczynku zupełnie mijają.
Przy patologicznym rozejściu spojenia łonowego (powyżej 10 mm) należy: - jak najwięcej leżeć! - ograniczyć aktywność fizyczną (także zajęcia dedykowane kobietom w ciąży) - unikać podnoszenia jakichkolwiek ciężarów (w tym np. starszego dziecka czy zakupów) - ograniczyć przebywania w pozycji siedzącej - pilnować prawidłowego przyrostu wagi ciała - nosić specjalny uciskowy pas ortopedyczny, który stabilizuje miednicę i znacznie zmniejsza ból -rozważyć konieczność zakończenia porodu przez cesarskie cięcie, aby uniknąć poważnego nadwyrężenia chrząstki.
Uszkodzenia tego rodzaju mogą powstać także wskutek skomplikowanego porodu. Podczas gdy masa dziecka jest zbyt duża w stosunku do wielkości kanału rodnego, może dojść nawet do pęknięcia lub rozerwania spojenia. Niestety, dolegliwości związane z takimi uszkodzeniami będą odczuwane dopiero w połogu. W skrajnych przypadkach, leczenie polega na nastawieniu miednicy przez chirurga i leżeniu w bandażach uciskowych przez minimum 6 tygodni po zabiegu. Dziecko możesz wtedy tylko karmić, a wszystkie pozostałe czynności pielęgnacyjne musi wykonywać ktoś inny.
Dlatego jeśli w ciąży cierpisz na dolegliwości ze strony spojenia łonowego, musisz prowadzić oszczędny tryb życia, dużo odpoczywać, a jednocześnie starać się jak najmniej przytyć. Po porodzie warto udać się do terapeuty manualnego lub osteopaty, który zrównoważy napięcia w obrębie miednicy i pozwoli na szybszą regenerację ciała w połogu.