Czym jest rozejście kresy białej?
Według definicji jest to rozsunięcie (separacja) na boki obu głów mięśnia prostego w obrębie przedniej ściany brzucha, z jednoczesnym poszerzeniem kresy białej.
Kresa biała (linea alba) to silne pasmo łącznotkankowe, które przebiega przez środek brzucha od mostka do spojenia łonowego pomiędzy dwoma częściami mięśnia prostego brzucha. Analizując budowę kresy białej należy zwrócić uwagę na to, że jest ona znacznie słabsza w okolicy nadpępkowej. W przestrzeni poniżej pępka włókna są gęściej ułożone, dzięki czemu jakość kresy jest znacznie lepsza. Bardzo często nadmierne rozejście występuje właśnie w jej górnej części.
Do rozstępu mięśni prostych brzucha dochodzi najczęściej w III trymetrze ciąży. Wzrost płodu powoduje powiększenie się macicy, która napiera od wewnątrz na powłoki brzuszne i dno miednicy, powodując rozciągnięcie włókien mięśniowych. W wyniku zwiększonego wydzielania hormonów relaksyny i elastyny kresa biała ulega zwiotczeniu i poszerzeniu, pozwalając na rozsunięcie obu części mięśnia prostego brzucha, tym samym naturalnie zwiększając powierzchnię życiową płodu. W tym czasie wzdłuż kresy białej pojawia się też ciemna linia (linea nigra).
W czasie połogu powinno dojść do samoistnej repozycji tkanek do prawidłowego położenia. Rozejście kresy powinno się cofnąć, mięśnie proste zbliżyć do siebie, a cały kompleks mięśniowo-powięziowy dotyczący miednicy i kręgosłupa wrócić do równowagi i właściwej funkcji. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Mięśnie mogą pozostać znacznie osłabione, a ich funkcja zaburzona.
Jeśli zauważysz u siebie:
uwypuklenie pępka lub charakterystyczny stożek wzdłuż kresy białej, szczególnie zauważalne podczas napinania brzucha np. przy podnoszeniu głowy do góry w czasie leżenia na plecach,
duży, podobny do ciążowego brzuch, nie zmniejszający się mimo ćwiczeń i redukcji masy ciała,
zwiększanie się obwodu brzucha po posiłku lub wieczorem,
zauważalny ruch w obrębie jelit w czasie leżenia na plecach,
objawy pośrednie, np. zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej, takie jak nietrzymanie moczu podczas kichania lub kaszlu, ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa,
wtedy prawdopodobnie masz do czynienia z rozejściem kresy, którym musi zając się specjalista, tj. fizjoterapeuta specjalizujący się w pracy z kobietami w ciąży i po porodzie, fizjoterapeuta uroginekologiczny lub osteopata.
Przeczytaj również: Link