Autor: Aleksandra Szmytko

Regeneracja po porodzie - #dajczasmamie

Z każdej strony możemy odczuwać presję otoczenia. Zwłaszcza my, kobiety jesteśmy na nią podatne. Chcemy być zaradne, zdrowe, zgrabne, zadbane, niezależne. Mamy być perfekcyjnymi szefowymi, pracownicami, żonami, mamami…. W ciąży jak najdłużej pracować i być aktywną, po porodzie jak najszybciej dojść do formy po porodzie.

article-image

Wszystko jednak ma swoją cenę. Kilka miesięcy temu w mediach społecznościowych podniosło się larum z powodu opublikowanego przez znaną trenerkę nagrania z treningiem dla mam „po połogu”.  Trenerka ta prawie równo 6 tygodni po swoim porodzie nagrała trening z tabatą. Szybki, intensywny, pełen niebezpiecznych dla dna miednicy podskoków. Bez słowa komentarza na temat rozejścia mięśnia prostego brzucha, dysfunkcji mięśni dna miednicy, cofaniu się zmian poporodowych czy choćby konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym. A szkoda. Na trenerach takich  bowiem ciąży znaczna odpowiedzialność za kobiety które patrząc na obraz- wzór, będą chciały postąpić identycznie. W imię osiągnięcia sukcesu oraz powrotu to wymarzonej sylwetki.

Wciąż zbyt mało mówi się o pielęgnacji po porodzie, o tym jak wstawać jeszcze w szpitalu, jak się uruchomić po cesarskim cięciu, jak prawidłowo oddychać. Jak dochodzić do siebie. I wcale nie mam tu na myśli jak najszybszej utraty nadmiaru kilogramów bo na to przyjdzie jeszcze czas. Samo karmienie piersią dużo „wyciąga” z mamy. 

Początek połogu i okresu popołogowego powinny stanowić ćwiczenia rehabilitacyjne. Najlepiej jeśli skonsultujesz się najpierw z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Nawet jeśli czujesz się świetnie i być może masz mnóstwo energii- nigdy do końca nie wiesz jakie zmiany zaszły wewnątrz ciała. Zwykle fizjoterapeuci zalecają powrót do typowych treningów przedporodowych dopiero ok 6-12 mcy po porodzie. W okresie ciąży zmienia się całkowicie biomechanika ciała. Zmienia się środek ciężkości, rozluźnieniu ulegają stawy i więzadła. Po porodzie trzeba na nowo reedukować postawę, pracę mięśni, ich napięcia. Badania wskazują że kobiety które zbyt szybko podjęły zbyt intensywną aktywność fizyczną po porodzie, bardzo wcześnie też udają się do specjalistów z poważnymi problemami jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, rozejście mięśnia prostego, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle podczas stosunku. Wszystko więc sprowadza się do jednego- problemy z obniżonym bądź wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy oraz problemy z mięśniami posturalnymi, głębokimi.

Od czego rozpocząć powrót do formy po porodzie?

  • Zapisz się na konsultację u fizjoterapeuty połogowego i uroginekologicznego w celu oceny pracy mięśni głębokich, rozejścia kresy białej, pracy mięśni dna miednicy.

  • Przez co najmniej trzy miesiące od porodu 2-3 razy w tygodniu podejmuj ćwiczenia rehabilitacyjne: pracę z oddechem, ćwiczenia stabilizujące, aktywizację mięśni głębokich.

  • CAŁKOWICIE wyeliminuj takie dysfunkcje jak nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku, rozejście mięśnia prostego, bóle w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Wtedy dopiero powoli zabierz się za bieganie, treningi siłowe, lub inne aktywności które wcześniej były ci bliskie.

#dajczasmamie. MAMO! Daj sobie czas! Przeczytaj również "Powrót do formy sprzed ciąży": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024