Autor: Anna Nowak-Duda

Pozytywne nastawienie do porodu – jak okiełznać lęk?

Pytając przyszłe mamy czego najbardziej boją się będąc w ciąży, większość odpowiada – porodu. Dlaczego tak jest? Dlaczego nie boimy się wychowywania dziecka, połogu czy karmienia piersią.

article-image

Oczywiście te odpowiedzi również padają, ale w mniejszym stopniu. Wygrywa niestety strach przed porodem. Dotyczy to zarówno kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, jak również drugi czy kolejny raz. Jak zmniejszyć, bądź zniwelować lęk? Jak przekonać się do tego, że poród naturalny wcale nie musi się źle kojarzyć?

Zobacz też fragment lekcji z mojego Kursu Szkoły Rodzenia, z którego dowiesz się:

- dlaczego pozytywne nastawienie do porodu ma tak ogromne znaczenie, - jak zadbać o poczucie bezpieczeństwa podczas porodu, - Jak pozytywnie nastawić się do tej cudownej chwili narodzin Twojego maleństwa

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=198695388220425

Skąd bierze się lęk?

Lęk przed porodem jest powszechny wśród przyszłych mam, mimo że organizm kobiety jest stworzony do porodu naturalnego. Dlaczego tak się dzieje? Wokół nas wręcz huczy od samych negatywnych opowieści o porodach. Wśród koleżanek, w mediach. Wszędzie słyszmy, że to ogromny wysiłek, ból, okropne przeżycie, straszne chwile, niemiła położna, bądź lekarz.

Krążą traumatyczne historie, którymi przyszłe mamy są straszone. Już w czasie ciąży pojawiają się fizjologiczne dolegliwości towarzyszące ciąży, które przez kobiety są nieraz traktowane jako wstęp do „nakręcania” się, że coś może pójść nie tak. Bo jeśli już teraz mam wszystkie niemiłe dolegliwości ciążowe, to na pewno przy porodzie też coś się stanie.

Otóż negatywne myślenie jest najgorszą rzeczą jaką możemy w tym czasie zrobić. Owszem delikatny strach może nam towarzyszyć, ale najważniejsze, aby nie była to emocja dominująca w czasie całej ciąży. Musimy pamiętać, że rozwiązanie porodu drogą cięcia cesarskiego jest tylko „pozornie” łatwiejszą i bezpieczniejszą drogą. Jest bardzo dużo złych opinii na temat porodu naturalnego, ale nikt nie mówi głośno o powikłaniach po cięciu cesarskim, które mimo wszystko bardzo często się zdarzają! W końcu to poważna operacja, a nie zabieg kosmetyczny. 

Jak zmniejszyć strach przed porodem?

Przede wszystkim o porodzie należy myśleć w sposób pozytywny! Nawet jeśli jesteśmy w drugiej ciąży i coś poszło nie po naszej myśli, mamy złe wspomnienia z poprzednim porodem, to należy zadbać, aby zrobić wszystko co tylko można, żeby drugi poród był inny. Można wcześniej rozeznać się wśród okolicznych szpitali, który wspiera realizację założeń okołoporodowych, czyli po prostu bierze pod uwagę nasz plan porodu. Wspiera jego realizację i ma do tego niezbędne zasoby. Poza tym, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bez powikłań można zastanowić się nad porodem w domu narodzin, bądź w domowym zaciszu. Wybierając taką opcję możemy poznać swoją położną z którą będziemy rodzić jeszcze przed porodem. Możemy mieć pewność, że w tych miejscach położne będą nastawione na jak najbardziej fizjologiczny poród.

Wybierając szpital warto również skorzystać z możliwości spotkań przedporodowych z położną. Dzięki czemu będzie można rozwiać swoje wątpliwości i świadomie przygotować się do porodu. Znając przebieg porodu, możliwości znieczulenia, sposoby uniknięcia nacięcia krocza, można okiełznać strach przed porodem. Należy pamiętać, że takie spotkania mogą odbywać się już od 21 tygodnia ciąży. Spotkania edukacyjne odbywają się raz w tygodniu do 31 tygodnia ciąży, natomiast od 32 tygodnia ciąży do rozwiązania, już dwa razy w tygodniu. Mogą się one odbywać indywidualnie z wybraną przez siebie położną, jak również w formie grupowych spotkań w szkole rodzenia.

Spotkania mają bardzo szeroką tematykę i poruszają wszystkie najważniejsze zagadnienia zarówno dotyczące ciąży, porodu, połogu, sposobów łagodzenia bólu jak i karmienia piersią. Należy tylko pamiętać, aby złożyć deklarację wyboru położnej. W razie potrzeby, można zmienić deklarację dwa razy w roku bezpłatnie, natomiast trzeci raz będzie się już wiązał z opłatą. Po porodzie ta sama położna przychodzi na wizyty patronażowe. Przysługuje od 4-6 takich wizyt u noworodka, w zależności od potrzeby.

Wybierając położną w czasie ciąży jesteśmy w stanie okiełznać strach przed porodem. Położna pomoże uwierzyć kobiecie we własne umiejętności i siły. Wyjaśni postępowanie przeciwbólowe, pokaże pozycje wertykalne, podpowie jakich naturalnych metod łagodzenia bólu użyć i jak te techniki wpływają na rozluźnienie i relaksację.

Odpowiednia osoba towarzysząca

W czasie ciąży warto również wybrać odpowiednią osobę towarzyszącą w trakcie porodu. Powinna to być osoba, która będzie nas wspierać zarówno psychicznie jak i fizycznie. Taką która nie tylko poda nam wodę, ale też pomoże wstać z łóżka, wykona masaż, pomoże zmienić pozycję, czy po prostu wesprze nas ciepłym słowem i opieką. Może to być mama, siostra, przyjaciółka, doula bądź partner. Ważne, aby była to osoba, która chce z nami uczestniczyć w tym pięknym momencie. Nie może być to osoba, która została do tego zmuszona, gdyż to mija się z celem. Osoba towarzysząca powinna nam dawać poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.

Ważnym aspektem walki z lękiem jest również słuchanie pozytywnych historii porodowych. Oglądając, bądź słuchając osób które swój poród traktują jako pozytywne wydarzenie, pozwala uwierzyć w to, że tak faktycznie może być.

Należy myśleć o porodzie jako o wyczekanym momencie. O czymś szczęśliwym i dobrym. W końcu poród to czas, w którym rodzi się nasze ukochane dziecko, na które czekałyśmy 9 miesięcy. Jest to dzień, który należy świętować. Cała otoczka, czyli personel medyczny to tylko dodatek, który jest wsparciem i nadzoruje cały ten proces. Najważniejsza jest kobieta! I jeśli ona uwierzy w siebie i swoje możliwości, to potrafi pokonać wszystkie niedogodności i trudności.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024