Autor: Aleksandra Szmytko

Powrót do formy sprzed ciąży

Jak każda kobieta pragniesz wyglądać pięknie i atrakcyjnie. Płaski brzuch, jędrne pośladki, smukłe ramiona i plecy. W ciąży myślisz przede wszystkim o zdrowiu twojego maleństwa i nie przejmujesz się dodatkowymi kilogramami. Ale jak tylko kończy się 6 tydzień połogu wyznaczasz sobie nowe cele. W końcu weźmiesz się za siebie i wrócisz do dawnej sylwetki!

article-image

Cel bardzo szczytny, jednak proszę, posłuchaj rad specjalistów i daj swojemu ciało czas na regenerację.  Poniekąd w tym celu powstała akcja #dajczasmamie. Aby uspokajać i uświadamiać zapalone miłośniczki sportów i diet. I szybkich rewolucji życiowych po porodzie.

Mamo, twoje ciało ciężko pracowało przez ostatnie 9 miesięcy. Nie rzadko zmagasz się z bólami pleców przez nagłą zmianę ciężkości ciała. Czy naprawdę uważasz, że wszystkie te zmiany cofną się przez okres 6 tygodni? To niemal niemożliwe! W tym czasie macica wraca do swoich naturalnych rozmiarów, ustaje wydalanie odchodów z dróg rodnych, na właściwe sobie miejsce wracają pozostałe narządy zepchnięte lub raczej wepchnięte przez przeponę do góry powodując nie ciągłe zadyszki. 

Zdecydowanie odradzam używania pasów poporodowych! Ich działanie w rzeczywistości szkodzi, osłabiając mięśnie brzucha przez ich „rozleniwianie”. Zamiast same pracować są podtrzymywane i ściskane. Podobnie tyczy się kółek poporodowych po nacięciu krocza, które tylko obciążają dno miednicy. Zamiast ich stosowania, wstawaj przez siadanie na pośladku lub przechodzenie do czworaka.

To czego teraz potrzebujesz to kolorowa, urozmaicona i bogata w dobre źródło węglowodanów oraz tłuszczów dieta - minimalnie 2000 kcl, a nawet więcej (kwestie indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego możesz ustalić z dietetykiem), oraz ćwiczenia. Nawet od pierwszej doby po porodzie. Ale uwaga! Nie są to ćwiczenia siłowe tylko rehabilitacyjne!  Na początku oddechowe, aktywizujące mięśnie głębokie brzucha, mięśnie dna miednicy, stabilizujące całe ciało, później wzmacniające i rozluźniające mięśnie klatki piersiowej, pleców, ud.

Udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego który sprawdzi jak pracuje i zachowuje się twoje dno miednicy. Czy nie jest zbytnio rozluźnione bądź za bardzo spięte. Sprawdzi on również pracę mięśnia poprzecznego, czy nie ma rozejścia/przepukliny kresy białej.

Pracuj głównie oddechem, stosuj się złotych zasad dbania o mięśnie dna miednicy i powolutku wracaj do formy. O tym jak to robić, przeczytasz w artykule: "Regeneracja po porodzie - #dajczasmamie" - Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024