Jak?
Czyli jak zamierzam rodzić? Tu do wyboru mamy konkretne możliwości: siłami natury – naturalnie (bez użycia medykalizacji), drogami natury, z użyciem znieczulenia lub przez cięcie cesarskie. Z pomocą przyjdzie nam stworzenie planu porodu, w którym zawrzemy nasze oczekiwania pokazujące jak chcemy, by wyglądał poród. Możemy je w trakcie trwania porodu elastycznie zmieniać dostosowując do samopoczucia i konkretnych zaleceń lub wskazań. Jeśli chcemy zagłębić się dalej w odpowiedzi na pytanie jak – sugerujemy skorzystanie z naszego planu porodu. Przy jego pomocy uzyskamy odpowiedzi na pytania takie jak: czy chcę skorzystać z wanny, prysznica, gazu znieczulającego, być na Sali jednoosobowej, mieć łazienkę w pokoju itp.
Gdzie?
Aktualnie poród może odbywać się w domu, domu narodzin lub szpitalu. Od tego w jaki sposób chciałabyś urodzić zależy wybór miejsca. W domach na świat przychodzą dzieci rodzone w sposób naturalny, podobnie w domach narodzin, jednak jeśli marzy Ci się skorzystanie ze znieczulenia to będzie to możliwe w szpitalnej sali porodowej. Każde z tych miejsc ma inne warunki, różni się też ceną. Już w samych szpitalach są duże różnice, pokoje mogą być z łazienkami lub łazienkami na korytarzu, bywają w salach także wanny, drabinki, piłki itp. Na podstawie odpowiedzi jak chcemy rodzić będzie nam dużo łatwiej wybrać miejsce.
Z kim?
Prawo gwarantuje kobietom „poród rodzinny - poród z osobą bliską, wskazaną” umożliwiający aktywny udział osoby pozamedycznej. Prawo do obecności, wybranej przez kobietę, bliskiej jej osoby zapewnia tzw. STANDARD OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ czyli rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Gwarantuje to nam towarzyszenie wybranej osoby, która nie musi być z nami spokrewniona, wystarczy, że chcemy by nam towarzyszyła i wyrazi na to zgodę. Wybór często pada na tatę dziecka, jednak równie często kobiety wybierają zupełnie inaczej. Może to być partner, doula, położna, przyjaciółka, siostra, mama lub inna wybrana osoba, która zapewni poczucie bezpieczeństwa, swobodę, jest całkowicie dyspozycyjna czasowo, rozumie przebieg porodu i najlepiej jak na do niego pozytywne nastawienie.
Tu damy kilka pytań pomocniczych: czy masz zaufanie do tej osoby, czujesz się nieskrępowana w każdej sytuacji, potrafi dodać Ci sił i zmotywować do działania, będzie wspierać bez względu na Twoje wybory w każdych warunkach, jest dyspozycyjna i bez względu na porę dnia i nocy będzie mogła być z Tobą w porodzie. Jeśli myśląc o osobie towarzyszącej odpowiedzi na te pytania są pozytywne to prawdopodobnie jest to właściwy wybór, jeśli pojawiły się wątpliwości, warto porozmawiać ze sobą i być może zostaną one rozwiane lub wybór padnie na kogoś innego. Odpowiedzi na to pytanie również mogą zmienić wybór miejsca do porodu, może okazać się, że pragniesz rodzić w większym gronie, w basenie i to skłoni Cię do rozważenia porodu domowego, jeśli chcesz by towarzyszył Ci partner i doula w szpitalu warto wybrać placówkę, która to umożliwi, a jeśli zamierzasz rodzić z wybraną przez siebie położną w szpitalu również sprawdź, w którym miejscu będzie to możliwe.
Odpowiedzi na te pytania z pewnością nie zagwarantują, że poród będzie przebiegał w ten konkretny sposób, jednak zwiększą szansę na to by zbliżył się on do naszych oczekiwań i potrzeb.
Iza Frankowska-Olech i Iza Sztandera - doule certyfikowane, instruktorki masażu dziecięcego, chustonoszenia i szkoły rodzenia, Promotorki Karmienia Piersią właścicielki MyOhana.