Autor: Anna Nowak-Duda

Plan porodu – dlaczego warto go mieć

Wiele przyszłych mam zastanawia się do czego jest im potrzebny plan porodu. Jaką ma wartość i co może wnieść do ich porodu. Często myślą, że to zbyteczny dokument, ale czy na pewno?

article-image

Zobacz też fragment lekcji na temat planu porodu z mojego Kursu Szkoły Rodzenia.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=278942053177854

Plan porodu co to takiego?

Plan porodu jest to dokument, który spisuje przyszła mama razem ze swoim lekarzem, położną lub po prostu sama. Obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu, określa miejsce porodu oraz wszystkie elementy związane z postępowaniem z noworodkiem zaraz po porodzie, jak i na oddziale położniczym.

Można powiedzieć, że są to takie prośby kobiety odnośnie opieki podczas porodu. Oczywiście mogą one sukcesywnie ulec zmianie lub modyfikacjom w zależności od sytuacji zdrowotnej ciężarnej lub dziecka. Czy to oznacza, że pisanie planu porodu jest bezsensowne? Oczywiście, że nie! Nawet jeśli sytuacja położnicza ulegnie zmianie, inne ważne aspekty podczas porodu będą mogły zostać zachowane. Dzięki temu kobieta czuje się bezpieczniej, wie o co może prosić, zapytać.

Pisząc plan porodu kobieta zapoznaje się z podstawowymi zagadnieniami porodowymi, dzięki czemu może napisać swój plan świadomie, rozumiejąc o czym mówi. To właśnie dlatego tak ogromną rolę pełnią zajęcia w szkole rodzenia. Ucząc się i dowiadując o podstawowych elementach takich jak np. okresy porodu, rodzaje znieczulenia (wskazania, przeciwwskazania), rodzaje porodów jak i ich plusy i minusy, naturalne metody łagodzenia bólu i wiele wiele innych kobieta jest w stanie zaplanować (oczywiście w miarę możliwości) swój poród tak, jakby chciała go przeżyć.

Na co zwrócić uwagę pisząc swój plan porodu?

Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na to, co może nam zapewnić konkretny szpital. Dlatego zanim zaczniemy pisać plan porodu, warto odwiedzić placówkę w której będziemy rodzić ( oczywiście w dobie COVID 19, będzie to prawdopodobnie niemożliwe w większości miejsc). Natomiast istnieje  możliwość sprawdzenia pewnych informacji na stronie danego szpitala, bądź stronie fundacji rodzić po ludzku

Skupmy się na informacjach, na których zależy nam najbardziej. Warto wybrać minimum dwa szpitale, które najbardziej przypadły nam do gustu, ponieważ nigdy nie wiadomo czy jeden konkretny będzie akurat w stanie nas przyjąć. Plan powinien być jak najkrótszy, zawierać najistotniejsze informacje, powinien być przejrzysty, uporządkowany jak i realny do spełnienia. Musimy pamiętać o tym, że szpital to nie złota rybka spełniająca wszystkie nasze życzenia. 

Najważniejsze punkty planu porodu.

Plan porodu warto napisać w odpowiedniej kolejności, czyli według czynności następujących po sobie. Najpierw piszemy swoje dane, dane osoby towarzyszącej, ważne informacje np. zażywane leki na stałe, uczulenia itp.

Następnie:

  • prośby, które można wykonać przed porodem, czyli np. wykonanie lewatywy (jeśli oczywiście chcemy, żadne zabiegi tego typu nie są obowiązkowe!);

  • ogólne prośby na temat porodu, następnie pierwszego okresu porodu, drugiego okresu porodu;

  • następne punkty powinny zawierać informacje odnośnie łagodzenia bólu, ochrony krocza, postępowania w razie wykonania cesarskiego cięcia, stymulacji porodu;

  • na końcu zawieramy informacje odnośnie okresu po porodzie, postępowanie z noworodkiem na oddziale położniczym, szczepienia itp.;

  • możemy również zawrzeć informacje dodatkowe dotyczące ewentualnego braku zgody na dokarmianie mlekiem modyfikowanym czy podawaniu dziecku smoczka.

Podsumowując! Warto napisać plan porodu, aby zaznaczyć zarówno to czego chcesz uniknąć, jak i to na czym bardzo Ci zależy! Nie ma nic piękniejszego jak przeżycie tej intymnej i wspaniałej chwili jaką jest poród, w sposób jaki sobie wymarzyłaś. Przytulenie dziecka zaraz po porodzie, przystawienie go do piersi, kontakt skóra do skóry to jedne z aspektów, o które warto powalczyć!

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024