Autor: Aleksandra Karaś

Pierwsze karmienie dziecka

Oczekując na narodziny dziecka większość kobiet skupia się przede wszystkim na przygotowaniu do porodu. Poród jest niezwykle ważnym wydarzeniem, jednak nawet pomimo najlepszego przygotowania na jego przebieg i tak często nie mamy wpływu. Mamy za to ogromny wpływ na to, w jaki sposób nasze dziecko będzie karmione. Niewiele osób wie, jak duże znaczenie na sukces w karmieniu piersią ma sama inicjacja laktacji i pierwsze karmienie.

article-image

Kiedy powinno się odbyć pierwsze karmienie piersią?

Pierwsze karmienie piersią powinno być zainicjowane przez noworodka  i powinno odbyć się w pierwszej godzinie lub w pierwszych 2 godzinach po porodzie w kontakcie skóra do skóry.  

Jak powinno wyglądać pierwsze karmienie noworodka?

W idealnej sytuacji po całkowicie naturalnym porodzie noworodek położony na maminym brzuchu, w odpowiednim dla siebie momencie zaczyna samodzielnie pełznąć w kierunku piersi. Jego kierunkowskazem jest ciemniejsza kreska na brzuszku mamy, zaś celem - brodawka sutkowa, która również nie bez przyczyny ciemnieje podczas ciąży (noworodki najlepiej przecież widzą kontrasty). Noworodek kieruje się również zapachem. Po dotarciu do celu maluszek instynktownie odchyla delikatnie główkę do tyłu, otwiera szeroko buzię, wysuwa język, chwyta brodawkę i pobiera pokarm. Mama może czuć przez pierwsze kilka sekund karmienia pewien dyskomfort, ale nie powinien to być ból.

Czy od razu będę miała pokarm?

Tak. Pokarm w piersiach zaczyna się tworzyć już od około 16. tygodnia ciąży, a sygnałem do ruszenia z pełną produkcją jest oddzielenie łożyska od jamy macicy (nie ważne, czy to oddzielenie odbędzie się siłami natury, czy przez „Cesarskie Cięcie”). Na początku mleka w piersiach jest zwykle rzeczywiście niewiele, ale właśnie tak zaplanowała to matka natura. Noworodek będąc w brzuszku ćwiczył już ssanie na własnej piąstce, ale teraz musi nauczyć się skoordynować ssanie z połykaniem i oddychaniem, więc nie może być od razu „zalany” rzeką mleka. Poza tym noworodek nie rodzi się głodny, jego żołądek rozmiarem przypomina wielkość czereśni i mieści się w nim mniej więcej 5-7 ml pokarmu (ok. 1 łyżeczka do herbaty). Pojemność żołądka stopniowo się zwiększa – tak, jak ilość mleka w piersiach mamy.

Czy będę potrzebowała pomocy przy pierwszym karmieniu?

To wszystko zależy od rodzaju porodu, od przebiegu porodu, od stanu mamy, od stanu dziecka… Jeżeli poród odbędzie się poprzez Cesarskie Cięcie, mama zapewne będzie potrzebowała wsparcia, chociażby w ułożeniu nagiego noworodka na jej klatce piersiowej, ramieniu, czy brzuchu, tak, by nie urażać pooperacyjnej blizny. Jeżeli poród jest fizjologiczny, bez komplikacji, mama zwykle instynktownie znajduje najlepszą i najwygodniejszą dla siebie pozycję karmienia i żadna pomoc nie jest wtedy potrzebna (chyba, że mama tego chce).

Badania mówią, że brak wczesnej inicjacji laktacji zmniejsza szanse na wyłączne karmienie piersią oraz skraca długość karmienia piersią, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy problemów na samym starcie najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, Międzynarodowym Konsultantem Laktacyjnym lub dyplomowanym Promotorem Karmienia Piersią. Przeczytaj także "Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024