Autor: Iza Frankowska-Olech i Iza Sztandera

Pierwsze godziny po porodzie

Zazwyczaj jest tak, że kobiety, pary przygotowują się do samego porodu oraz powrotu do domu z dzieckiem. Wyprawka, pakowanie do szpitala, myśli o tym jak urodzić, jak sprawić, by nie bolało zajmują głowę. Natomiast rzadko kiedy zwraca się uwagę na pierwsze godziny po porodzie z dzieckiem, a są one tak niezwykle ważne i nigdy więcej się nam nie powtórzą. To czas wyjątkowy, w którym zachodzi wiele zmian w organizmie mamy i noworodka. To czas określany mianem złotego.

article-image

Po narodzinach mały człowiek kładziony jest na klatkę piersiową mamy i wg Standardów Opieki Okołoporodowej przebywa z nią w kontakcie skóra do skóry minimum 2 godziny. W tym czasie następuje wyrzut hormonów, mama i dziecko po raz pierwszy patrzą sobie w oczy - jest to istotny zaczątek budującej się relacji. Mały człowiek bierze swój pierwszy oddech, w pierwszej godzinie zaczyna szukać piersi, być może zrobi też siusiu lub pierwszą smółkę. Przystawiając do piersi mama daje dziecku najcenniejszy pierwszy pokarm – siarę zwaną “płynnym złotem”, substancję bogatą w składniki odżywcze, ale przede wszystkim będącą pierwszą szczepionką dziecka. Noworodek mając bardzo mały żołądek nie potrzebuje dużych ilości, jego pojemność jest podobna do objętości płaskiej łyżeczki do herbaty i tyle siary wyssanej w przeciągu około kilkunastu czasem kilkudziesięciu minut w zupełności mu wystarczy.

Niedługo po narodzinach zostaje przecięta pępowina. Przyjęło się, że przecina ją tata dziecka. Jednak nie jest to oczywiste. Przeciąć ją może również mama lub położna. Ważne, by odczekać do momentu gdy przestanie tętnić, wtedy mamy pewność, że cała krew trafi do jej właściciela czyli noworodka. Praktyka ta zmniejsza ryzyko niedoborów żelaza u dziecka w wieku kilku miesięcy.

Noworodek ląduje w nowej rzeczywistości dlatego tak ważne jest, by czuł zapach mamy, jej bicie serca i uznał ten świat, jako przyjazny, co będzie zalążkiem rozbudzenia chęci do eksplorowania go. Leżąc na brzuchu mamy, ssąc pierś ten mały człowiek wykonuje też niezwykle ważne zadanie - stymuluje macicę do obkurczania się.

Organizm dziecka zasiedla się florą bakteryjną, najbezpieczniejszą dla niego jest ta należąca do mamy i członków najbliższej rodziny, dlatego tak istotne jest by przebywał z rodzicami w bliskim kontakcie, ssał pierś.

Ważne, by od samego początku pamiętać, że tak samo, jak istotna jest uważność na dziecko, jak i na mamę. Ten tandem jest niezwykle zależny od siebie, komfort jednego jest ściśle związany z poczuciem komfortu u drugiego. Tak więc już od pierwszych chwil należy kobietę otoczyć czułą opieką.

Jeszcze na sali porodowej odbywa się najczęściej pierwsza kąpiel mamy. Zwykle dzieje się się to po kontakcie skóra do skóry oraz zważeniu i zmierzeniu malucha przez położną, gdy po raz pierwszy oglądany jest on przez lekarza neonatologa. Zwykle odbywa się to w towarzystwie taty. Mama w tym czasie pod opieką najczęściej położnej idzie do wanny lub pod prysznic, by się umyć i przebrać. Położna zachęca do tego, by dokładnie się podmyć, nie bojąc się dotykać miejsc intymnych. Tak też należy to robić w kolejnych dniach.

Poród jest niezwykle eksploatującym wydarzeniem. Istotnym jest więc, by zadbać o dostarczenie kobiecie energii. Większość kobiet po porodzie dopada wilczy apetyt. Bardzo często jeszcze na salę porodową położna, która uczestniczyła w porodzie przynosi kobiecie ciepłą, słodką herbatę. Jeśli jest taka możliwość również posiłek, jednak to bardzo zależne jest od tego, o której odbył się poród i czy już wzięto pod uwagę daną kobietę w kwestii ilości posiłków. Warto jest więc spakować do torby porodowej coś smacznego i sycącego co świeżo narodzona mama będzie mogła zjeść.

Emocje związane z narodzinami nowego członka rodziny nie dotyczą tylko rodziców. Często z wielką ekscytacją czekają też babcie, dziadkowie i inni bliscy. Niekiedy czekają bardzo cierpliwie, dając rodzicom czas, by ci dali znać gdy będą już mieli na to przestrzeń. Czasem nie zważając na uczucia świeżych rodziców “dobijają się” co godzinę lub częściej, a niekiedy, by tego właśnie uniknąć rodzice decydują się nie informować reszty świata o tym, że rozpoczął się poród, by właśnie zadbać o ten spokój i możliwość przekazania radosnych wieści gdy poczują się gotowi. Jakkolwiek się nie wybierze, ważne, by robić to w zgodzie ze sobą, a nie kierując się oczekiwaniami innych. Pamiętajcie, że ten wyjątkowy czas, te pierwsze wspólne godziny więcej się nie powtórzą. Warto celebrować tę chwilę. Zrobić kilka zdjęć na pamiątkę, do wysłania potem i odłożyć aparat, telefon, by całym sobą być tu i teraz, ze sobą.

Potem rozpoczyna się kolejny rozdział tej niezwykłej przygody z małym człowiekiem. Tuż po porodzie zaczyna się czas połogu. U kobiety intensywnie obkurcza się macica, rusza laktacja, pojawia się ogrom emocji i hormonalnego szaleństwa. Ważna jest tu czuła obecność, wsparcie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Dziecko potrzebuje delikatnych ubrań, otulania w cieple (nie przegrzewania!), kołysania, nie wystawiania na intensywne światło, czy hałas i przede wszystkim ogromu bliskości.

Iza Frankowska-Olech i Iza Sztandera - doule certyfikowane, instruktorki masażu dziecięcego, chustonoszenia i szkoły rodzenia, Promotorki Karmienia Piersią właścicielki MyOhana.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024