Autor: Dorota Pośpiech

Pierwsza kąpiel – jak się do niej przygotować?

Jednym z długo wyczekiwanych i jednocześnie najbardziej stresujących momentów dla świeżo upieczonych rodziców jest pierwsza kąpiel ich nowonarodzonego dziecka. Oczyma wyobraźni widzisz już pewnie zanurzające się w wodzie niemowlę z błogim uśmiechem na twarzy. Niestety w realnym świecie często bywa tak, że pierwszej kąpieli towarzyszy płacz dziecka. Jak tego uniknąć?

article-image

Zanim zdecydujesz się na pierwszą kąpiel, pamiętaj, żeby się zbytnio z tym nie spieszyć. Maź płodowa, która pozostaje po porodzie jest dla Twojego dziecka jak pancerna tarcza. Chroni delikatną skórę noworodka przed podrażnieniami, bakteriami i wszystkim tym, z czym wiążą się pierwsze dni pobytu poza łonem matki. Aby jak najpóźniej zmyć resztki mazi płodowej, możesz do czasu pierwszej kąpieli stosować tzw. kąpiel na sucho, czyli przemywać skórę dziecka wacikami nasączonymi wodą.

Niezbędne akcesoria

Gdy już przyjdzie czas na pierwszą kąpiel, zastanów się, czy na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz. Do kąpieli noworodka najpraktyczniejsza będzie wanienka, którą możesz postawić na stojaku lub np. wstawić do wanny. Blisko wanienki przygotuj wszystkie akcesoria – ręcznik z kapturkiem, płyn lub emulsję do kąpieli, maść do smarowania pupy, pieluszkę na zmianę, czyste ubranko i czapeczkę. Przed kąpielą lub po możesz wykonać dziecku delikatny masaż – wtedy będziesz dodatkowo potrzebować oliwkę, balsam lub np. olej kokosowy. Przy pierwszej kąpieli możesz zupełnie zrezygnować z kosmetyków na rzecz np. mąki ziemniaczanej (przygotowując z niej krochmal i wlewając do wody).

Zadbaj o ciepło

Pora kąpięli zależy od rytmu dnia noworodka. Najczęściej, ze względów praktycznych, odbywa się to wieczorem. Pierwszą kąpiel zaplanuj na czas, kiedy dziecko jest najedzone i wyspane. Zastanów się, gdzie będzie Ci najwygodniej kąpać dziecko i zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia (jeśli masz małą łazienkę, łatwiej będzie zorganizować pierwszą kąpiel w nagrzanym wcześniej pokoju). Przygotowując przestrzeń do kąpieli nie zapomnij o rozłożeniu na płaskiej powierzchni (np. na przewijaku) ręcznika kąpielowego. Oprócz tego warto mieć pod ręką delikatny kocyk, którym możesz okryć maleństwo zaraz po wyjęciu z wody (kocyk możesz też rozłożyć pod ręcznikiem, wtedy łatwiej będzie otulić nim dziecko). Jest to ważne zwłaszcza dla tych dzieci, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i płaczą po wyjęciu z wanienki. Dlatego też przygotowując kąpiel zorganizuj wszystko tak, aby wanienka nie stała zbyt daleko od miejsca, w którym będziesz osuszać dziecko.

Instrukcja obsługi

Nalewając wodę do wanienki pamiętaj, że temperatura powinna wynosić około 37°C (najłatwiej użyć w tym celu specjalnego termometru). Wody nie musi być dużo (dziecko powinno być zanurzone do takiego poziomu, aby woda nie dostała się do uszu). Rozebrane dziecko chwyć obiema rękami w dwóch miejscach – pod paszką (tak, aby Twoja dłoń trzymała dziecku ramię, a główka leżała w okolicach Twojego nadgarstka) i pod pupą. Przy zanurzaniu noworodka w wodzie pamiętaj, aby robić to stopniowo i delikatnie, aby maleństwo mogło się oswoić z nową sytuacją. Możesz wykorzystać stary, sprawdzony sposób z pieluszką tetrową. Jeśli po rozebraniu noworodka otulisz go rozłożoną pieluszką, kontakt z wodą będzie o wiele przyjemniejszy (mokrą pieluszkę zostaw oczywiście w wanience). Delikatnie obmyj dziecku całe ciało, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca i zagłębienia. Wszystkie czynności wykonuj podtrzymując główkę dziecka. Wyjmując dziecko zrób to sprawnie, ale nie gwałtownie, aby go nie wystraszyć. Połóż dziecko na ręcznik, otul je dokładnie, delikatnie osusz i ubierz.

Pierwsza kąpiel może być dla rodzica bardzo stresująca. Warto więc się do niej dobrze przygotować i zadbać o asystenta do pomocy. Planując kąpiel pamiętaj przede wszystkim, że dziecko bardzo wyczuwa Twój niepokój. Dlatego jeśli przeraża Cię wizja pierwszej kąpieli, pozwól wykąpać dziecko tacie lub babci, która ma już niejedną kąpiel za sobą. Zaoszczędzisz wtedy niepotrzebnego stresu sobie i dziecku.

Przeczytaj również artykuł o pielęgnacji noworodka: type: entry-hyperlink id: 1vAXZob43g6rOOHhjEAY1K

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024