Autor: Dorota Pośpiech

Pielęgnacja noworodka

Być może Twoje dziecko będzie pierwszym niemowlęciem, z jakim kiedykolwiek miałaś do czynienia i potrzebujesz dokładnej „instrukcji obsługi” tej małej istoty. A może po prostu chcesz dowiedzieć się, jak dbać o dziecko w pierwszych dniach życia?

article-image

Pielęgnacja noworodka nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani żadnych wyszukanych akcesoriów. Warto jednak, zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, stosować się do zaleceń położnych i lekarzy w kwestii czynności higienicznych. Dbając o komfort swojego maleństwa, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuj wolno i spokojnie, bez gwałtownych ruchów. Opowiadaj dziecku, co robisz i co się z nim będzie działo za chwilę.

Pielęgnacja buzi

Do porannej toalety noworodka przygotuj ciepłą wodę (np. w miseczce), kosmetyczne płatki bawełniane: duże prostokątne i małe okrągłe, gaziki 5x5 cm, ampułkę soli fizjologicznej i Octenisept lub mydło dla niemowląt, czystą pieluszkę i czyste ubranko. Połóż dziecko na płaskiej powierzchni, np. na przewijaku. Przemywanie noworodka zacznij od buzi. Namocz wacik w wodzie, wyciśnij jej nadmiar i przetrzyj delikatnie czoło, nos, policzki i brodę maleństwa. Pamiętaj też o szyjce, małżowinie usznej i miejscu za uszkami. Następnie małym, okrągłym wacikiem nasączonym w soli fizjologicznej przemyj powieki dziecka. Zawsze rób to jednym ruchem, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Użyj osobnego wacika do drugiego oczka.

Kąpiel na sucho

Jeśli zdecydujesz się nie kąpać dziecka w pierwszych dniach życia ze względu na maź płodową (więcej informacji w artykule –> Pierwsza kąpiel), możesz przy okazji porannej toalety zastosować tzw. kąpiel na sucho. Za pomocą większego prostokątnego wacika namoczonego w wodzie przemyj całe ciało dziecka, pamiętając o wszystkich zakamarkach. Osobnego wacika użyj do pachwin i pupy dziecka. Wacików z wodą możesz używać przy każdym przewijaniu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jest to o wiele lepsza forma pielęgnacji niż tzw. mokre chusteczki, które są nasączone substancjami chemicznymi.

Pępek

Po umyciu buzi i przemyciu powiek solą fizjologiczną zajmij się pępkiem, a właściwie kikutem pępowiny. Możesz go oczyścić na dwa sposoby – za pomocą preparatu dezynfekującego lub wody z mydłem. W przypadku Octeniseptu spryskaj nim miejsce wokół kikuta pępowiny, a następnie osusz gazikiem. Przytrzymując kikut, wyczyść dokładnie gazikiem wszystkie skrzepy i ropę wokół kikuta. Zamiast Octeniseptu możesz użyć wody z mydłem. Gazikiem nasączonym wodą z mydłem przetrzyj miejsce wokół kikuta w taki sam sposób. Pępek dezynfekuj kilka razy dziennie (w przypadku Octeniseptu) lub przy każdym przewijaniu (w przypadku wody z mydłem). Czynności higieniczne są tu bardzo ważne, aby miejsce zagoiło się i nie wdała się infekcja. Przy prawidłowej pielęgnacji kikut wysycha i odpada nawet po tygodniu.

Zapraszam Cię również do artykułu type: entry-hyperlink id: 18vAUzbYRYyVL42TAaSJVX.

Tego tematu nie mogło zabraknąć również w Kursie Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą: https://www.facebook.com/127723311188730/videos/982285735537025

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024