Autor: Aleksandra Karaś

Nocne karmienia piersią

Mleko kobiece to substancja żywa, czynna biologicznie, która ciągle się zmienia. Inny skład ma mleko dla dziecka urodzonego przedwcześnie, inny siara dla donoszonego noworodka oraz inny ma mleko dojrzałe dla starszego niemowlęcia. Skład pokarmu kobiecego jest inny na początku pojedynczego karmienia, a inny pod koniec. Nocne mleko również różni się od tego, które produkowane jest w ciągu dnia i choć nocne karmienia piersią są często utrapieniem większości mam – warto karmić piersią szczególnie w nocy. Dlaczego?

article-image

Nocne karmienia piersią to doskonała stymulacja laktacji – za produkcję pokarmu odpowiada hormon – prolaktyna, którego stężenie naturalnie jest w najwyższe właśnie w nocy i nad ranem. Stymulacja piersi, kiedy poziom prolaktyny jest najwyższy, skutecznie zwiększa laktację.

Nocne karmienia piersią to lekcje odróżniania dnia od nocy – jednym ze składników mleka mamy jest tryptofan – aminokwas, którego nasz organizm nie produkuje sam – musi on być dostarczany do niego wraz z dietą. Tryptofan pełni wiele funkcji, a jedną z nich jest udział w wytwarzaniu melatoniny – hormonu snu. Nie bez przyczyny najwyższe stężenie tryptofanu w naszym mleku jest właśnie w porze nocnej. Nasze maluszki już od samego startu uczą się dzięki temu naszego dobowego rytmu.

Nocne karmienia piersią to najlepsze paliwo dla rozwijającego się układu nerwowego – nocne mleko jest bardzo bogate w tłuszcze. Szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe omega, które wpływają korzystnie na rozwój mózgu i wzroku dziecka. Podczas snu organizm maluszka jest wyciszony, zmysły wyłączone, więc jest to najlepszy czas na dokarmianie i rozwój jego układu nerwowego.

Nocne karmienia piersią to więcej snu dla mamy – Badania mówią, że podczas pierwszych 3 miesięcy życia dziecka mamy karmiące naturalnie śpią każdej nocy średnio o 40 – 45 minut dłużej od mam, które karmią sztucznie.  

Jak sami widzicie, karmienia piersią w nocy, choć przez większość mam znienawidzone, są bardzo potrzebne i korzystne zarówno dla naszego dziecka, jak i naszej laktacji. Pamiętajcie również, że nocne karmienia piersią to nie tylko żywienie, to poczucie bezpieczeństwa i ukojenie przy skokach rozwojowych, ząbkowaniu, itp. Badania potwierdzają również, że karmienie naturalne to mniejsze ryzyko SIDS (śmierci „łóżeczkowej”). Wszystkim mamom życzę zatem mlecznej nocy!

Przeczytaj także "Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024