Autor: Aleksandra Kociuk

Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie jest poważną operacją i bez względu na to z jakiego powodu zostało wykonane, pozostawia bliznę, która będzie pamiątką na całe życie. Zwykle otrzymujemy od lekarza informacje dotyczące przebiegu operacji i wczesnego okresu po porodzie. Niezwykle rzadko mówi się o późnych konsekwencjach związanych z przecięciem tkanek.

article-image

Widoczna część blizny po cesarskim cięciu to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Podczas otwierania brzucha uszkadzanych zostaje kilka warstw tkanek - skóra, tkanka podskórna, powięź, mięśnie, otrzewna, macica, co ma bardzo duże znaczenie przy procesie naprawczym. W czasie gojenia często tworzą się zrosty, głównie w głębszych warstwach, co może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układ rozrodczego czy moczowego, a także bóle kręgosłupa lędźwiowego, głowy oraz ograniczenia ruchu lub ból w obrębie całego układu mięśniowo-powięziowego.

Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że blizna będzie prawie niewidoczna i nie będzie przyczyną problemów w przyszłości, dlatego każda świeżo upieczona mama powinna widzieć, że o ranę trzeba dbać!

Zalecenia:

  • Przez pierwsze dni odkażaj i wietrz ranę, unikaj długich kąpieli, jak i długiego siedzenia.

  • Wstawaj z łóżka bokiem, a podczas kaszlu, kichnięcia staraj się przytrzymać ranę.

  • Dużo spaceruj oraz dbaj o prawidłową postawę ciała.

  • Unikaj dźwigania, dozwolony jest jedynie ciężar dziecka.

  • Gdy rana się zagoi (po ok. 4-6 tygodniach), możesz już masować całe podbrzusze oraz bliznę.

  • Najlepiej wykorzystaj do tego czas pod prysznicem lub połóż się wygodnie. Na początku wykonuj duże okrężne ruchy na całym podbrzuszu (od pępka po spojenie), a na koniec delikatnie masuj bliznę. Staraj się ją rozciągać w różnych kierunkach.

  • Może lekko szczypać, piec, ciągnąć – niestety, przez kilka pierwszych masaży tak będzie się działo, ale nie poddawaj się!

  • Jeśli nie czujesz się na siłach lub zwyczajnie nie wiesz co robić – zgłoś się do specjalisty (fizjoterapeuty lub masażysty), który krok po kroku nauczy Cię mobilizacji blizny.

  • Oprócz masażu możesz stosować maści na blizny, olejek z opuncji figowej, plastry silikonowe, aby poprawić jej zewnętrzny wygląd i wspomóc gojenie.

  • Przy terapii blizny można zastosować także kinesiotaping

W ten sposób zadbasz o to, żeby na twoim podbrzuszu nie powstały sztywne zrosty, które będą miały w późniejszym czasie wpływ na całe ciało.

Nawet niewielką i estetyczną bliznę warto pokazać specjaliście, aby ocenił jej jakość i ruchomość oraz zalecił odpowiednie postępowanie w domu. Im wcześniej rozpoczniesz mobilizację tkanek, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, aby sobie pomóc. Nawet kilka lat po CC można uzyskać dobre efekty terapii.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024