Autor: Aleksandra Karaś

Mleko mamy, a mieszanka mlekozastępcza

Producenci mieszanek mlekozastępczych wymyślają co raz to nowe hasła reklamowe, które mają przekonać nas, że ich produkt niewiele różni się od tego, co wymyśliła matka natura. Czy rzeczywiście mieszanki mlekozastępcze możemy śmiało porównywać do mleka kobiecego?

article-image

Oto 7 głównych różnic pomiędzy mlekiem mamy, a mieszanką mlekozastępczą:

  1.  Pochodzenie – 

    o ile każdy wie, że mleko kobiece pochodzi z kobiecej piersi, o tyle (wbrew pozorom) nie każdy ma świadomość tego, że mieszanki mlekozastępcze pochodzą z piersi krowy. Żeby jednak mleko krowie nadawało się do spożycia przez ludzkie niemowlę musi być ono odpowiednio zmodyfikowane. Producenci mieszanek muszą z niego usunąć nadmiar niektórych składników np. białka i sodu oraz dodać te, których brak lub jest zbyt mało. Jednak pomimo wszelkich starań, producentom mieszanek nigdy nie uda się choćby zbliżyć do ideału, jaki stworzyła matka natura – jest to niemożliwe.

  2. Skład – 

    skład mieszanek mlekozastępczych nie jest tajemnicą – każdy może go przeczytać na etykietach opakowań (choć tak naprawdę niewiele osób to robi). Składu mleka kobiecego nie sposób jest dokładnie sprecyzować, gdyż nie dość, że ciągle się zmienia (nawet podczas jednego karmienia), to jest inny u każdej kobiety. Każda mama produkuje pokarm unikalny, spersonalizowany i ciągle podążający za potrzebami jej dziecka.

  3. Wygląd – 

    Odciągnięte mleko kobiece i rozrobiona z wodą mieszanka mlekozastępcza na pierwszy rzut oka niemal się od siebie nie różnią. Gdy jednak przyjrzymy się obu tym substancjom pod mikroskopem zauważymy ogromną różnicę. Kropla mleka kobiecego w mikroskopowym przybliżeniu to istne mrowisko, to żywa substancja, w której niemal każda komórka się porusza.

  4. Smak – 

    Smak mleka mamy, w przeciwieństwie do mieszanki mlekozastępczej, jest za każdym razem inny – zmienia się w zależności od diety mamy karmiącej piersią, tak samo, jak smak zmieniały wody płodowe, kiedy maluszek był jeszcze w brzuszku. Kiedy dziecko karmione jest wyłącznie mieszanką mlekozastępczą za każdym razem dostaje pokarm o jednakowym smaku.

  5. Opakowanie – 

    Piersi, jako opakowanie są nie dość, że ładniejsze od butelki, czy smoczka, to na dodatek zmniejszają ryzyko wystąpienia wad ortodontycznych, czy próchnicy u niemowląt i dzieci.

  6. Sposób przygotowania/podania – 

    Mleko z piersi mamy jest gotowe i dostępne zawsze i wszędzie, natomiast, żeby zrobić mieszankę trzeba ją najpierw odpowiednio przygotować i podgrzać. Jest to chyba najbardziej doceniane podczas podróży – mama nie musi nie musi pakować całego osprzętu związanego z karmieniem sztucznym (butelek, smoczków, podgrzewaczy, itp.) – wystarczy wziąć dziecko i w drogę…

  7. Właściwości – 

    mieszanka mlekozastępcza ma jedynie właściwości odżywcze.

     

    Mleko mamy oprócz tego, że najlepiej odżywia, dodatkowo chroni dziecko, wspiera i buduje jego układ odpornościowy, leczy, wspiera rozwój i wzrost, a nawet może służyć, jako kosmetyk (ma właściwości nawilżające, natłuszczające, antybakteryjne oraz regenerujące naskórek).

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024