Rodzaje komunikacji prenatalnej
Chcę dzisiaj zachęcić Cię do codziennego nawiązywania kontaktu z istotką mieszkającą pod Twoim sercem. Oprę się głównie na zmyśle słuchu, ale pamiętaj, że komunikacja prenatalna odbywa się na dwa sposoby. Po pierwsze jest to łączność hormonalna. Hormony wydzielane pod wpływem stresu lub euforii i radości docierają do dziecka wraz z krwią. Emocje te utrwalają się i mają wpływ na późniejsze życie. Dlatego tak ważne jest, aby w ciąży dużo się śmiać, cieszyć i relaksować. Po drugie myślę o komunikacji behawioralnej, związanej ze szczególnymi zachowaniami.
Czy maluch w brzuchu słyszy?
O tak! Chociaż aparat słuchowy dojrzewa dopiero ok. 30 tygodnia ciąży, to już od 24 tygodnia dziecko słyszy to co dzieje się na zewnątrz brzucha mamy. Jeśli zastanawiasz się jak to wygląda proponuję abyś nalała do wanny wody i zanurzyła uszy. Sposób w jaki będziesz wtedy słyszała, co mówią domownicy lub co się dzieje w łazience, jest bardzo zbliżony do tego co słyszy maleństwo w Twoim łonie. Oczywiście słyszy ono o wiele więcej. Przecież docierają do niego też dźwięki z wnętrza brzucha. Czy wiesz, że praca żołądka i jelit to hałas rzędu 85 decybeli?
Jak możesz nawiązać kontakt?
Istnieje wiele sposobów na prenatalną łączność.
Wspólne chwile rodziców.
Kiedy spędzacie czas na wspólnej rozmowie maluszek może przyzwyczaić się do waszych głosów. To dobry moment aby usłyszeć tatę. Jego głos będzie również rozpoznawany już po porodzie i może stać się ukojeniem. Jeśli masz już dzieci, rozmowa z nimi daje takie same efekty.
Trening wyobrażeniowy.
Zastanawianie się jak wygląda dziecko albo obmyślanie planu na pokoik malucha jest powodem do prenatalnego kontaktu. Po pierwsze Twój nastrój wtedy jest raczej pozytywny i spokojny a to pasuje maluchowi, a po drugie możesz o tych planach opowiadać dziecku, tak jakbyś chciała to zrobić kiedy będzie już po drugiej stronie brzucha.
Pamiętnik ciążowy.
Prowadź pamiętnik ciążowy i zapisuj w nim wszelkie przemyślenia. Notowanie może być formą relaksacji.
Rozmowa z dzieckiem.
Mów do dziecka. W ten sposób ono także oswaja się z Twoim głosem. Zauważ, że mimo woli zmieniasz wtedy ton Twojego głosu. Prawdopodobnie mówisz wyżej i bardziej melodyjnie. Takie dźwięki są bardzo przyjemne.
Śpiewanie dziecku
. Zachęcam Cię do śpiewania kołysanek. Wybierz sobie taką, która jest Ci szczególna bliska i śpiewaj ją swojemu dziecku. Kiedy będzie już po porodzie ono będzie nadal ją pamiętało i będziesz mogła tą kołysanką uspokoić maluszka przed snem.
Słuchanie muzyki.
Możesz wybrać muzykę zgodną z Twoimi upodobaniami. Pamiętaj jednak, że muzyka klasyczna np. Mozart czy Vivaldi działają uspokajająco a rock, techno czy disco pobudzają. Utulanie dziecka i głaskanie brzucha. Może zauważyłaś już, że Twoje dziecko uwielbia zabawę w dotyk. Czasami wypycha nóżki i rączki a Ty możesz spokojnie je „połaskotać”. A może kiedy gładzisz Twój brzuch maluszek odpukuje Ci na przywitanie? Dotyk jest niezbędny w prawidłowym rozwoju, stymuluje malucha, również w okresie prenatalnym. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywny masaż brzucha może wywołać skurcze macicy.
Jeśli chcesz jak najwcześniej zacząć pracę nad rozwojem intelektualnym Twojego dziecka to już dzisiaj nawiązuj z nim więź. Znam położne, które uznają że taki kontakt z maluchem ułatwia przebieg porodu.