Autor: Joanna Burdzicka-Wołowik

Masaż Shantala – dotyk miłości

Dotyk jest pierwszym zmysłem, który dojrzewa u maleństwa rozwijającego się w Twoim brzuchu. W trzecim trymestrze zmysł ten umożliwia dziecku badanie otoczenia, dotykanie ścian macicy, pępowiny oraz głaskanie swojej twarzy. Dotyk to najważniejszy ze zmysłów, który po narodzinach pozwala odbierać większość bodźców. Daje poczucie bezpieczeństwa, bliskości, pozwala tworzyć mapę ciała. Chcę Cię dzisiaj zachęcić do częstego przytulania, głaskania i całowania dziecka od pierwszych chwil spędzonych razem.

article-image

Jak stymulować rozwój dziecka?

Jednym z bardzo wartościowych sposobów na wspieranie rozwoju psychoruchowego Twojego maleństwa są masaże. Jako certyfikowany instruktor pragnę zachęcić Cię do wprowadzenia masażu Shantala do codziennych rytuałów. Masaż Shantala wywodzi się z Indii, a do Europy trafił w latach 70-tych. Technika masażu została po raz pierwszy opisana i rozpowszechniona przez francuskiego położnika Frederique Leboyera. W Polsce zyskała popularność w roku 2012.

Jak przygotować się do masażu?

Oswajanie maluszka z dotykiem warto zacząć zaraz po narodzinach. Dotykać, głaskać. Sam masaż Shantala można wprowadzać od pierwszych dni życia. Po odpowiednich modyfikacjach masuje się również dzieci starsze. Sama masuję moich synów: 10-letniego i 7 letniego.

Masując trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, oświetlenie (nie może być zbyt jasno ale i zbyt ciemno), muzykę (relaksuje dziecko a rodzicowi ułatwia utrzymanie odpowiedniego tempa masażu), właściwą atmosferę (ograniczyć ilość docierających bodźców, niech w pomieszczeniu będzie tylko dziecko i osoba masująca). Należy zwrócić uwagę na nastrój osoby masującej. Jeśli mama będzie w napięciu to jej nastrój udzieli się dziecku. Warto najpierw się zrelaksować, wyciszyć a potem przejść do masowania dziecka. Kolejna bardzo ważna sprawa to przyzwolenie dziecka. Nigdy nie wolno masować na siłę. Do efektu zdrowotnego potrzebna jest oksytocyna, dlatego należy zadbać o komfort dziecka.

Zalety stosowania masażu

Regularne masowanie maleństwa ma bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój, ale również na osobę masującą. Masaż Shantala jest szczególną formą dotyku dającą poczucie przyjemności oraz zapewniającą korzyści zdrowotne. Stanowi pierwszą formę komunikacji rodzica z dzieckiem. Jest elementem bliskości, budującym więź i wzmacniającym poczucie wartości i miłości.

Jeśli zdecydujesz się na masowanie Twojego maluszka co drugi dzień, mniej więcej 3-4 razy w tygodniu, na pewno zauważysz bardzo dużo korzyści. Mają one dwojaki charakter. Z jednej strony to dobrodziejstwa płynące dla maluszka, a z drugiej strony pożytek dla Ciebie jako osoby masującej. Korzyści masażu odnajdziemy w trzech sferach: fizycznej, emocjonalnej i laktacyjnej.

Korzyści dla niemowlęcia:

  • stymulacja rozwoju psychofizycznego,

  • pomoc w uregulowaniu snu,

  • poprawia trawienie, zapobiega kolkom,

  • wycisza, uspokaja,

  • podnosi świadomość własnego ciała,

  • wzmaga poczucie bezpieczeństwa,

  • wzmacnia więź emocjonalna z rodzicami,

  • podnosi odporność organizmu.

Korzyści dla osoby wykonującej masaż:

  • wzmacnia pewność siebie,

  • wzmacnia wiarę w swoje możliwości opieki nad dzieckiem,

  • relaksuje,

  • łagodzi lub zapobiega depresji poporodowej,

  • wzmacnia więź z dzieckiem,

  • jest sposobem na komunikację z dzieckiem,

  • pozwala lepiej odpocząć, gdy dziecko dłużej śpi po masażu.

Masując swoje dziecko jesteś z nim w bardzo bliskim kontakcie, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i miłości. Budujesz więź emocjonalną, angażujesz się w relacje. Masaż Shantala to przyjemność obopólna: Twoja i Twojego dziecka. Zachęcam Cię do kontaktu z certyfikowanym instruktorem, aby dokładnie, krok po kroku pokazał Ci jak masować niemowlaka. Przeczytaj także "Kangurowanie – budowanie więzi i stymulowanie rozwoju dziecka": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024