Autor: Polski Bank Komórek Macierzystych

Krew pępowinowa – największy dar dla twojego dziecka

Krew pępowinowa – największy dar dla Twojego dziecka

article-image

W wieku 3 lat Antoś zachorował na anemię aplastyczną. Choroba ta polega na uszkodzeniu szpiku kostnego, co powoduje zmniejszoną produkcję czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi prowadząc do niedokrwistości. Ratunkiem dla chorych jest przeszczep komórek macierzystych. W momencie choroby Antka jego siostra miała 7 miesięcy i pomimo, że była z nim zgodna genetycznie nie mogła zostać dawcą szpiku dla brata, gdyż była za mała. Na szczęście rodzice chłopca podczas porodu zabezpieczyli jego komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Ich przeszczepienie uratowało życie Antka.

Medycyna XXI wieku

Leczenie ciężkich chorób komórkami macierzystymi to niezwykłe osiągniecie współczesnej medycyny. Nic więc dziwnego, że nazywane jest medycyną XXI wieku. Krwiotwórcze komórki macierzyste standardowo stosowane są w hematologii, onkologii i hematologii. W Polsce, leczenie za ich pomocą w ponad 80 jednostkach chorobowych jest refundowane przez NFZ. Komórki macierzyste tworzą cały nasz organizm, ale z wiekiem ich liczba i potencjał maleją. W porównaniu do komórek macierzystych z krwi pępowinowej, które są najbardziej pierwotne i niewyspecjalizowane.

Gdy odetniesz pępowinę

Pobranie krwi pępowinowej podczas porodu, w przeciwieństwie np. do pobrania szpiku kostnego, jest nieinwazyjne i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Krew pępowinowa pobierana jest przez położną za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego, który rodzice otrzymują od banku po podpisaniu umowy. Procedura ta trwa kilka minut i nie zaburza przebiegu porodu. Odbywa się po przecięciu pępowiny i jest możliwa także przy tzw. późnym odpępnieniu. Decydując się na pobranie krwi pępowinowej warto wybrać bank, która zagwarantuje kompleksowe badania, preparatykę i najlepsze warunki jej przechowywania przez wiele lat. Po podpisaniu umowy z bankiem, rodzice otrzymują zestaw pobraniowy zawierający wszystkie niezbędne komponenty potrzebne do pobrania i zabezpieczenia krwi pępowinowej. Należy pamiętać, aby zabrać do ze sobą do szpitala wraz z wyprawką. Po porodzie, personel szpitala zgłasza pobranie materiału. Krew pępowinowa transportowana jest do laboratorium, gdzie przechodzi serię padań pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Rodzice są informowani o wynikach i otrzymują certyfikat świadczący o przechowywanym materiale w banku.

Masz to jak w banku

Największym bankiem w Polsce i w Europie jest Polski Bank Komórek Macierzystych, należący do Grupy Famicord, która przechowuje ponad 1 000 000 porcji materiału biologicznego. Krew pępowinowa po pobraniu i przebadaniu, przechowywana jest w najnowocześniejszym laboratorium w Europie znajdującym się w Warszawie. Komórki macierzyste mogą być bankowane bezterminowo w oparach ciekłego azotu w temperaturze poniżej -196 stopnic C.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2025