Autor: Aleksandra Kociuk

Kinesiotaping – tajemnicze plastry

Kinesiotaping jest jedną z metod stosowanych w nowoczesnej fizjoterapii. Odpowiednio naklejona taśma wywiera korzystny wpływ na układ limfatyczny, powięź, mięśnie oraz stawy. Zaletą tej metody jest bezbolesna aplikacja elastycznego plastra na skórze oraz możliwość utrzymania go przez kilka dni, bez konieczności codziennych wizyt u fizjoterapeuty. Podczas ciąży właśnie te czynniki sprawiają, że kinesiotaping jest chętnie stosowany i bezpieczny dla mamy oraz dziecka.

article-image

Ciąża jest szczególnym stanem dla organizmu kobiety. Obok dolegliwości takich jak senność, nudności, zaparcia, pojawiają się zmiany biomechaniczne, które zaburzają dotychczasową statykę i dynamikę naszego ciała. Największe zmiany zachodzą w układzie mięśniowo-powięziowym oraz kostno-stawowym. Zmienia się waga ciała i położenie środka ciężkości, a to z kolei prowadzi do przeciążeń i pojawienia się dolegliwości bólowych.

Bardzo często pojawiają się bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, które nasilają się szczególnie w III trymestrze ciąży, bóle stawów krzyżowo-biodrowych, nie rzadko także bioder i kolan. Uciążliwe mogą być obrzęki limfatyczne kończyn oraz żylaki, powstające na skutek zmniejszenia elastyczności żył pod wpływem hormonów. Dolegliwości te zwykle nasilają się, gdy kobieta nadmiernie przybiera na wadze lub całkowicie rezygnuje z aktywności ruchowej.

Zastosowanie kinesiotapingu w terapii obrzęków znosi nienaturalne odczucia skóry, zmniejsza obrzęki poprzez stworzenie przestrzeni pod skórą ułatwiającej odpływ chłonki, usprawniającej krążenie krwi, zmniejszającej ucisk na mechanoreceptory, tym samym zmniejszając odczucia bólowe.

Zastosowanie plastrów na okolicę brzucha i kręgosłupa wspomaga pracę mięśni brzucha, odciąża więzadła i stawy, wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy ciała, przez co wpływa profilaktycznie i leczniczo na ból kręgosłupa. Stosuje się różne sposoby oklejania ciała w zależności od problemu.

Kinesiotaping ma zastosowanie również po porodzie, aplikacja na powłoki brzuszne przyspiesza regenerację i poprawia krążenie w tym obszarze, pomaga w terapii rozejścia kresy białej, natomiast plaster odpowiednio naklejony na piersi ułatwia produkcję mleka oraz zmniejsza obrzęki i zgrubienia podczas nawału mlecznego.

Poprzez szerokie zastosowanie metoda ta jest niezwykle pomocna w pracy z kobietami w ciąży. Takie możliwości wynikają nie tylko ze skuteczności, ale przede wszystkim z możliwości wykorzystania plastrów w każdym trymestrze, bez ryzyka powikłań dla mamy i dziecka.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024