Karmienie piersią to naturalny proces, który stanowi integralną część cyklu reprodukcyjnego kobiety – jest ściśle związany z przejściem od stanu ciąży, poprzez połóg do stanu ponownej gotowości na przyjęcie potomstwa. Skoro tak zaplanowała to natura – proces ten nie może być niekorzystny dla mamy karmiącej. Liczne badania mówią o tym, że karmienie piersią obniża u matki ryzyko powikłań połogu oraz innych chorób, zarówno w okresie karmienia, jak i długo po jego zakończeniu.
Korzyści z karmienia piersią dla mam w okresie okołoporodowym oraz w późniejszych latach życia:
-szybsza inwolucja (zmniejszanie się) macicy
-krótszy okres krwawienia po porodzie
-rzadziej krwotok z macicy
-rzadziej anemia (brak miesiączkowania)
-szybsza utrata masy i powrót do figury
-lepszy stan emocjonalny, mniejsze napięcie (dzięki oksytocynie)
-niższe ryzyko wystąpienia depresji poporodowej
-niższe ryzyko otyłości
-niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II
-niższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia oraz chorób układu krążenia
-niższe ryzyko zachorowania raka piersi
-niższe ryzyko zachorowania na raka macicy i jajników
-niższe ryzyko osteoporozy i złamania szyjki kości udowej
-badacze potwierdzają i podkreślają także wartość laktacyjnej niepłodności
Większość wymienionych wyżej korzyści ma obliczalny wymiar finansowy – im lepsze jest nasze zdrowie, tym mniejszy wkład potrzebny jest w jego naprawę. Ponadto karmienie piersią jest niezwykle wygodne dla mamy, która może nakarmić swoje dziecko praktycznie w każdych warunkach. Karmienie piersią jest tanie - nie wymaga zakupu mieszanek mlekozastępczych dla niemowląt ani akcesoriów do karmienia.
Kobiety, które karmią piersią nie tylko zapewniają swoim dzieciom najlepszą dietę i ochronę, ale także same czerpią z tego wymierne korzyści zdrowotne, psychologiczne a także materialne. Nie ma też większej nagrody dla mamy niż obserwowanie, jak dziecko rozwija się z jej organizmu – najpierw rośnie w jej macicy, a potem przy piersi.
Warto karmić piersią, jednak nie zawsze przychodzi to z łatwością, dlatego jeszcze będąc w ciąży rozejrzyj się za wsparciem laktacyjnym w miejscu swojego zamieszkania lub najbliższej okolicy. W wielu miastach możemy znaleźć pomoc Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). Listę doradców laktacyjnych według miejscowości znajdziesz na stronie Centrum Nauki o laktacji (https://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/lista-doradcow/) lub na stronie Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych (https://laktacja.org.pl/konsultanci-ibclc-oraz-doradcy-cdl/).