Autor: Aleksandra Karaś

Jak zmienia się mleko mamy?

Będąc uczestniczką jednego ze Zjazdów Centrum Nauki o Laktacji, brałam udział w warsztatach, na których można było obejrzeć kroplę mleka kobiecego pod mikroskopem. Właśnie podczas tych warsztatów, po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłam, że mleko mamy na prawdę żyje… Pod mikroskopem ujrzałam prawdziwe mrowisko – niemal wszystkie komórki były w ruchu.

article-image

Mleko kobiece to nie tylko pokarm - to wyjątkowa, czynna immunologicznie substancja, która żyje i ciągle się zmienia… Kiedy i jak zmienia się mleko mamy?

Zmiany podczas całego okresu laktacji – skład mleka mamy, która urodziła przedwcześnie ma więcej białka, czynników odpornościowych i jest bardziej kaloryczny niż skład mleka mamy, która urodziła o czasie. Ponadto pokarm żyje i „rośnie” wraz z dzieckiem dopasowując się do jego aktualnych potrzeb. Gdy laktacyjna droga dobiega końca, mleko mamy swoim składem znów zaczyna przypominać siarę, jest bardzo skoncentrowane i bogate w przeciwciała. Jest to taki naturalny prezent od organizmu mamy dla dziecka na dalszą drogę życia bez piersi.

Zmiany w ciągu doby – jeżeli chodzi o ilość pokarmu to piersi zwykle więcej mleka produkują rano (większy poziom prolaktyny we krwi), a mniej wieczorami. Skład pokarmu również zmienia się w ciągu doby, np. pokarm „nocny” zawiera naturalne substancje, hormony usypiające dziecko, co nie tylko pomaga mu w zasypianiu, ale i nauce naturalnego rytmu dobowego.

Zmiany podczas jednego karmienia – wraz z upływem czasu ssania piersi przez dziecko, z każdym kolejnym łykiem w mleku mamy jest coraz więcej tłuszczu. Pokarm, gdy dziecko dopiero zaczyna go pobierać, jest bardziej wodnisty i skutecznie zaspokaja pragnienie dziecka. Z każdym kolejnym łykiem staje się coraz bardziej skoncentrowany i coraz bardziej kaloryczny, zaspokajając również jego potrzeby żywieniowe.

Zmiany w trakcie infekcji mamy – dziecko wraz z pokarmem dostaje przeciwciała na wszelkie infekcje, z którymi aktualnie zmaga się jego mama, co może całkowicie uchronić je przed infekcją, bądź sprawić, że nawet jeśli zachoruje, infekcja przebiegnie szybciej i łagodniej, niż gdyby było karmione mieszanką mlekozastępczą.

Zmiany w trakcie infekcji dziecka – nie tylko dziecko pobiera pokarm z piersi, ale również pierś pobiera coś od dziecka. Tym czymś jest ślina maluszka, wraz z którą pierś mamy zasysa np. bakterie, czy wirusy niej zawarte. Na te konkretne patogeny piersi wytwarzają przeciwciała do walki z nimi.

Zmiany w zależności od klimatu – im cieplej, tym mleko mamy jest bogatsze w wodę, by skutecznie zaspokoić pragnienie maluszka.

Dieta mamy karmiącej – dieta mamy karmiącej piersią, wbrew powszechnym opiniom, ma tak naprawdę niewielki wpływ na skład jej pokarmu. Zmiany w składzie mleka kobiecego mogą dotyczyć zawartości niektórych witamin, składników mineralnych i rodzajów oraz jakości tłuszczów (ilość tłuszczów w diecie mamy karmiącej nie ma znaczenia na ilość tłuszczu w jej pokarmie).

Sprawdź również "Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2025