Autor: Dorota Pośpiech

Jak wyznaczyć dokładny termin porodu?

Gdyby schowane w Twoim brzuchu niemowlę potrafiło wysłać Ci wiadomość, że właśnie zamierza opuścić Twój brzuch, poród nie byłby dla zaskoczeniem. Niestety w rzeczywistości moment, w którym zaczyna się akcja porodowa pozostaje wielką niewiadomą. Czy jest sposób na to, żeby poznać dzień, w którym urodzisz?

article-image

Jeśli jesteś w ciąży, przy pierwszej wizycie u ginekologa lekarz zadał Ci pytanie na temat terminu ostatniej miesiączki. Na tej podstawie wyznaczył termin porodu, czyli orientacyjną datę, kiedy może przyjść na świat Twoje dziecko. Czy zastanawiałaś się kiedyś w jaki sposób lekarz lub położna oblicza przewidywany termin porodu? A może jest sposób na to, aby poznać dokładniejszą datę?

Franz i jego reguła

Lekarze i położne podczas wyznaczenia przewidywanego terminu porodu posługują się regułą, którą opracował niemiecki ginekolog, Franz Naegele, jeszcze w XIX wieku. Zakłada ona, że nie znasz daty owulacji (a więc dnia, w którym doszło do poczęcia) i opiera się na dacie ostatniej miesiączki. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i 9 miesięcy i na tej podstawie wyznacza się termin porodu (np. 4 sierpnia + 7 dni + 9 miesięcy = 11 maja). Reguła ta sprawdza się u kobiet, które mają 28-dniowe cykle, ponieważ owulacja występuje u nich około 14 dnia cyklu. Niestety, w przypadku pozostałych kobiet, termin wyznaczony na podstawie tej reguły nie jest dokładny. Dlatego data porodu wyznaczona przez lekarza jest orientacyjna, a Twój poród może się zacząć nawet dwa tygodnie przed lub po tej dacie.

Termin według Prema

Istnieje jednak inna reguła, która pomaga wyznaczyć dokładniejszy termin porodu. Została ona stworzona przez amerykańskiego ginekologa, Konalda Prema. Jeśli w cyklu, w którym zaszłaś w ciążę prowadziłaś obserwacje i mierzyłaś podstawową temperaturę ciała, możesz z niej skorzystać. Do obliczenia terminu porodu według reguły Prema potrzebna jest data pierwszego dnia okołoowulacyjnego wzrostu temperatury, który jest zazwyczaj dniem owulacji. Jeśli spojrzysz na kartę obserwacji, będzie to pierwszy dzień, w którym temperatura zaczęła rosnąć. Od pierwszego dnia wzrostu temperatury odejmuje się 7 dni i dodaje 9 miesięcy (np. 30 sierpnia – 7 dni + 9 miesięcy = 23 maja). Zauważ, że gdyby ta sama kobieta miała ostatnią miesiączkę 4 sierpnia, a owulację 30 sierpnia (jest to możliwe w przypadku długich cykli), termin porodu według reguły Naegelego to 11 maja, a według reguły Prema 23 maja. Rozbieżność pomiędzy tymi datami wynosi prawie dwa tygodnie!

Pamiętaj!

Termin wyznaczony na podstawie owulacji jest bliższy rzeczywistemu niż ten obliczony na podstawie ostatniego dnia miesiączki. Dokładniejszy termin porodu warto znać nie tylko ze względu na możliwość przygotowania się do porodu, ale przede wszystkim ze względu na dobro Twojego dziecka. Przy źle wyznaczonym terminie lekarze mogą wywołać poród przedwcześnie (poprzez indukcję lub cesarskie cięcie), kiedy dziecko nie będzie jeszcze na to gotowe. Dla rozwoju dziecka w łonie matki każdy dodatkowy dzień może wiele zmienić, dlatego Twoja świadomość w tej kwestii ma ogromne znaczenie.

Oczywiście za pomocą reguł można poznać jedynie przewidywany termin porodu. Żadna z nich nie daje 100% pewności na to, że Twoje dziecko urodzi się danego dnia. Wszystko zależy od tej maleńkiej istoty w Twoim brzuchu. To ona tutaj decyduje!

Czy mdłości lub wymioty nie dają Ci spokoju? Kliknij tutaj i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić!

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024