Autor: Aleksandra Szmytko

Jak stworzyć idealny plan porodu?

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się świadomość kobiet dotycząca praw ciężarnej i rodzącej. W znacznej mierze jest to zasługa Fundacji Rodzić po Ludzku, która od wielu lat o te prawa walczy. Równocześnie zwiększyło się zainteresowanie tematem Planu Porodu.

article-image

O co właściwie z nim chodzi i czemu służy?

Plan porodu jest dokumentem, który załączamy do całości dokumentacji medycznej i wręczamy położnej na porodówce. Przygotowuje się go wcześniej wraz z prowadzącym lekarzem lub położną.  Należy standardów opieki okołoporodowej, a Ministerstwo Zdrowia zaleca aby każdy szpital miał przygotowany gotowy formularz dla ciężarnych.

Oczywistym jest fakt, że nie da się wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Nawet mając przygotowany najlepszy plan porodu trzeba wziąć poprawkę na niespodziewane obroty akcji. Jestem jednak przekonana, iż przez okres dziewięciu miesięcy można naprawdę solidnie i pięknie przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny, minimalizując ryzyko wystąpienia „niespodzianek”. Wymaga to nieco determinacji i samozaparcia oraz wsparcia ze strony otoczenia. Zadbanie o odpowiednią dietę (nie jako sposób odchudzania a właściwego odżywiania), dobry ruch, pracę z ciałem, oddechem- to wszystko sumuje się dobrym porodem i startem w karmieniu piersią.

Jak go stworzyć idealny plan porodu kiedy…. ?

  • Nie wiesz jeszcze w jakim szpitalu będziesz rodzić- dobrze wesprzeć się lub po prostu wydrukować sobie plan porodu proponowany przez Fundację Rodzić po Ludzku. Jest to wygodna forma, wypełniana online z możliwością dodania własnych punktów. Generalnie uważam że jest to świetna propozycja z której sama skorzystałam przy drugim dziecku. Bardzo szczegółowa, uwzględniające chyba wszystkie możliwe potrzeby rodzącej.

  • Masz stałą opiekę lekarza/położnej i z nimi planujesz rodzić w wybranym miejscu- jeżeli miejscem planowanego porodu jest szpital, możesz sprawdzić czy na swojej stronie nie ma on gotowej propozycji do druku. Możesz również podpytać prowadzących ciążę jakie są standardy placówki. Czego możesz się spodziewać, a co wykreślić z listy marzeń. Nie w każdym szpitalu na przykład uwzględniany jest 2h kontakt „skóra do skóry” zaraz

  • po narodzinach dziecka. Mimo odgórnych zaleceń, w dalszym ciągu ten proces kuleje. Wynika to między innymi z dostępności pediatrów oraz innych procedur szpitalnych.

Jeśli planujesz poród w Domu Narodzin bądź własnym domu, wtedy nie masz żadnych problemów z określeniem warunków porodu ponieważ z pewnością zrobisz to wcześniej.

Oczywiście dokument ten nie jest niczym obligatoryjnym, nie musisz mieć go przy sobie. Z moich licznych obserwacji wynika jednak,  iż personel medyczny patrzy nieco innym okiem kiedy przychodzi świadoma, wymagająca i uśmiechnięta kobieta. Bądźmy pewne siebie, szanujmy i wymagajmy szacunku.

A sam poród? Jaki by nie był, każda z nas z pewnością znajdzie w sobie tyle siły żeby go przeżyć!  Nie ma co się martwić na zapas, w końcu jest to czysta fizjologia (no dobrze, nieco nadprzyrodzoności również;)). Mamy różne progi bólowe, ale dzisiejsza medycyna posiada takie narzędzia dzięki którym pomoc i wsparcie jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Poza tym, w nas kobietach siła! Pamiętaj o tym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.rodzicpoludzku.pl/Plan-Porodu

Fragment z Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą:https://www.facebook.com/127723311188730/videos/278942053177854

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024