Zazwyczaj, gdy mowa o zdrowym stylu życia jednym z pierwszych skojarzeń jest aktywność fizyczna i odpowiednio skomponowana dieta. Często zapominamy jednak, że zdrowy styl życia to także dostateczna ilość snu, unikanie stresu, umiejętność rozładowywania napięcia, dbanie o rozwój duchowy. Pamiętaj więc o holistycznym podejściu do zdrowia!
Odżywianie
Gdy planujesz zajść w ciążę, przyjrzyj się temu, co jesz. Posiłki powinny być dobrze skomponowane i zawierać wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Jedz przede wszystkim warzywa, owoce, kasze, orzechy i bakalie. Zwróć też uwagę na produkty, które trafiają do Twojej lodówki. Unikaj żywności przetworzonej oraz tej, która zawiera dużą ilość konserwantów. Jest to najlepszy czas na to, aby zacząć czytać etykiety!
Używki
Jeśli podjęliście decyzję o powiększeniu rodziny, wyeliminujcie wszelkie używki, a więc narkotyki, alkohol i papierosy. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Nikotyna może upośledzać funkcje seksualne u mężczyzny, a kobiety palące mają obniżoną płodność w porównaniu z niepalącymi. Narkotyki i alkohol są przyczyną wielu wad rozwojowych płodu. Warto pamiętać o tym, planując współżycie.
Kwas foliowy
Kwas foliowy, czyli witamina B9 to obowiązkowy suplement diety każdej kobiety w ciąży. Niewiele osób wie, że przyjmowanie kwasu foliowego jest bardzo ważne już podczas zapłodnienia. Wystarczająco duże stężenie kwasu foliowego we krwi przyszłej mamy zapewnia odpowiedni rozwój organów zarodka. Dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zaopatrz się w opakowanie kwasu foliowego i zacznij jego suplementację już dziś.
Wizyty lekarskie
Jeśli planujesz zajść w ciążę i masz problemy zdrowotne, umów się na wizyty do specjalistów, które do tej pory odkładałaś. W ciąży przyjmowanie większości leków jest niebezpieczne dla rozwoju płodu, dlatego wszelkie kuracje warto rozpocząć przed planowanym poczęciem. Koniecznie umów się też na wizytę do dentysty. Najlepiej jest wyleczyć wszystkie zęby przed zajściem w ciążę, aby uniknąć stanów zapalnych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko.
Odstawienie antykoncepcji
Aby zajść w ciążę, konieczne jest odstawienie antykoncepcji. Jeśli do tej pory przyjmowałaś pigułki hormonalne, warto pomyśleć o ich odstawieniu dużo wcześniej. Pamiętaj, że działanie pigułki hormonalnej powoduje szereg negatywnych zmian w twoim organizmie. Po ich odstawieniu możesz mieć problem z płodnością. Czas potrzebny do unormowania się cykli jest indywidualny dla każdej kobiety – może zająć kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Staranie się o dziecko zaraz po odstawieniu tabletek zwiększa ryzyko poronień i innych powikłań, dlatego zaleca się odczekanie około trzech miesięcy lub przynajmniej jeden cykl.