Autor: Aleksandra Karaś

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Ponad cztery lata temu urodziłam swoją córeczkę. Nasze początki w karmieniu piersią nie były łatwe. Do dzisiejszego dnia pamiętam ból poranionych brodawek i tekst jednej z położnych, kiedy zwróciłam się do niej po pomoc: „Trzeba było pomyśleć o tym 9 miesięcy temu – nie hartowałaś piersi to teraz masz… nic się z tym teraz nie zrobi!”. I poszła… Czułam wtedy wstyd, bezradność i poczucie winy. Z czasem zdobywałam jednak coraz więcej wiedzy na temat karmienia piersią i laktacji…

article-image

Czy powinnaś już w ciąży przygotować piersi do karmienia?

Nie! Piersi do karmienia przygotowują się same. Nic nie trzeba robić. Nie zaleca się szorowania, tarcia, ściskania brodawek, ani żadnych innych tortur! Piersi podczas ciąży powiększają się oraz uwidacznia się na nich siatka naczyń krwionośnych. Brodawki zaś ciemnieją, a na otoczce uwypuklają się małe grudki - gruczoły Montgomery'ego. Gruczoły te wydzielają łój, którego zadaniem jest nawilżenie i uelastycznienie brodawki oraz otoczki brodawki. Wszelkie tortury piersi, czy brodawek są nie tylko niewskazane, ale również ryzykowne i szkodliwe, ponieważ szorując brodawki, naskórek na nich robi się twardy i zgrubiały, przez co bardziej podatny na pękanie.

Wiedza! Wiedza! Wiedza!

To, co każda kobieta podczas ciąży powinna zrobić, to przygotować się do karmienia naturalnego teoretycznie. Zdobyć jak najwięcej aktualnej wiedzy na temat laktacji, przeczytać książkę na temat karmienia naturalnego, wybrać się na spotkanie laktacyjnej grupy wsparcia, czy warsztaty przygotowujące przyszłych rodziców do karmienia naturalnego (tak – tatusia również warto przygotować).

Po co mi wiedza, skoro karmienie piersią jest naturalne?

Mleko mamy, owszem, jest naturalne, ponieważ jest to swoisty gatunkowo pokarm, bez żadnych udziwnień, czy sztucznych modyfikacji, ale karmienie piersią, jako zachowanie społeczne już nie jest tak naturalne, jak było kiedyś (zanim ludzie nie zaczęli próbować poprawiać natury). Bardzo łatwo młodej mamie w XXI wieku wpaść w pułapkę mitów laktacyjnych, bardzo łatwo zgasić w niej naturalny instynkt do karmienia piersią, bardzo łatwo zasiać w jej głowie wątpliwości dotyczące laktacji. Dlatego właśnie wiedza i świadomość młodej mamy są niezwykle ważne, szczególnie na początku laktacyjnej przygody.

Pomoc laktacyjna! Wsparcie laktacyjne!

Warto jeszcze będąc w ciąży rozejrzeć się za pomocą czy wsparciem laktacyjnym w miejscu swojego zamieszkania lub najbliższej okolicy. W wielu miejscowościach w Polsce działają otwarte i bezpłatne grupy wsparcia laktacyjnego, takie, jak np. „Mlekoteka”.

W wielu miastach możemy znaleźć pomoc Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC).

Jeżeli chodzi o niemedyczne wsparcie laktacyjne – mogą go udzielić dyplomowani Promotorzy Karmienia Piersią.

Przeczytaj także "Fakty na temat karmienia piersią": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024