Autor: Aleksandra Karaś

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

Poranione, bolesne brodawki, nieefektywne pobieranie pokarmu przez dziecko, 
a w konsekwencji zbyt niskie przyrosty masy ciała u maluszka. Tak naprawdę, większość problemów laktacyjnych na początku mlecznej drogi, wynika z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Jak zatem krok po kroku powinno wyglądać przystawienie niemowlęcia do piersi i jakie cechy powinno mieć prawidłowe uchwycenie brodawki przez maluszka?

article-image

Czy prawidłowe przystawienie dziecka do piersi nie powinno przyjść naturalnie?

W idealnej sytuacji po całkowicie naturalnym porodzie noworodek położony na maminym brzuchu, w odpowiednim dla siebie momencie zaczyna samodzielnie pełznąć w kierunku piersi. Jego kierunkowskazem jest ciemniejsza kreska na brzuszku mamy, zaś celem – brodawka sutkowa, która również nie bez przyczyny ciemnieje podczas ciąży (noworodki najlepiej przecież widzą kontrasty). Po dotarciu do celu maluszek instynktownie odchyla delikatnie główkę do tyłu, otwiera szeroko buzię, wysuwa język, chwyta brodawkę i pobiera pokarm. Mama może czuć przez pierwsze kilka sekund karmienia pewien dyskomfort, ale nie powinien to być ból.

Co, jeśli nie jest tak idealnie?

Bez względu na pozycję karmienia naturalnego, podczas przystawienia dziecka do piersi powinny być przestrzegane następujące punkty:

  1. Mama przyjmuje wygodną dla siebie pozycję, w której pomóc mogą różnego rodzaju poduszki oraz podnóżek.

  2. Dziecko leży na mamie, lub przy mamie w pozycji brzuch do brzucha, tak, aby nie musiało obracać główki przy ssaniu (nam również nie byłoby pewnie wygodnie pić ze skręconą w bok głową).

  3. Pierś powinna być trzymana przez mamę dłonią ułożoną w literkę „C” (4 palce podtrzymują dolną część piersi, a kciuk górną). Ważne, aby palce mamy były oddalone od otoczki brodawki.

  4. Mama może zachęcić maluszka do jak najszerszego otwarcia buzi, poprzez pogłaskanie brodawką okolicy pod noskiem dziecka. Kiedy noworodek otworzy szeroko usta, mama szybkim ruchem przyciąga do siebie dziecko, tak, aby usta miało wypełnione piersią.

Cechy prawidłowego uchwycenia piersi przez dziecko:

  • Kąt pomiędzy wargami dziecka powinien być rozwarty (jak u glonojada)

  • Dolna warga dziecka powinna być wywinięta, a górna odchylona • Czubek noska dziecka powinien znajdować się blisko piersi, a broda powinna być w nią wbita

  • Policzki dziecka podczas ssania nie powinny się zapadać

  • Duża część otoczki brodawki w buzi dziecka, tak, by jego dolna warga obejmowała większą część otoczki, niż górna

  • Mlaskanie, cmokanie nie powinny być obecne (mama powinna słyszeć jedynie przełykanie - głoskę „K”) • Ssanie piersi przez dziecko nie powinno wywoływać bólu u mamy (dyskomfort tylko na początku karmienia)

  • Po karmieniu brodawka mamy powinna być okrągła, nie spłaszczona

W razie jakichkolwiek problemów z karmieniem piersią najlepiej jest jak najszybciej poszukać pomocy u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego – http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=3&lang=pl

Sprawdź również "Jak zmienia się mleko mamy": Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024