Pod wpływem estrogenów gruczoły, które znajdują się w Twojej szyjce macicy zaczynają produkować śluz. Śluz odżywia plemniki, zapewnia im płynne środowisko oraz wychwytuje uszkodzone egzemplarze, aby nie dotarły do komórki jajowej. Kiedy nie ma śluzu, plemniki giną w ciągu kilku godzin. Dlatego jeśli starasz się o dziecko, obserwacja śluzu będzie dla Ciebie ogromną pomocą.
Co czujesz?
Co to znaczy obserwować śluz i jak się do tego zabrać? Przede wszystkim musisz zacząć zwracać na niego uwagę. Są dwie płaszczyzny, które trzeba obserwować – odczucia i cechy śluzu. Po pierwsze ważne jest to, co odczuwasz na wargach sromowych w ciągu dnia, w trakcie codziennych czynności oraz podczas korzystania z toalety. Czy czujesz, że jest tam sucho czy mokro? Czy przy podcieraniu papier toaletowy śliska się czy raczej masz wrażenie szorstkości? Każdego dnia podczas trwania cyklu (oprócz dni, w których występuje krwawienie miesiączkowe) zapisuj te odczucia na karcie obserwacji w odpowiedniej rubryce. Dla ułatwienia możesz korzystać z podanych symboli (patrz: tabela nr 1).
Odczucia – jak zapisać je na karcie |
s – przez cały dzień czułaś, że jest sucho (także przy podcieraniu sromu) |
w – odczuwałaś lekką wilgotność, nawilżenie |
m – czułaś intensywną mokrość (tak, że śluz wypłynął na bieliznę) |
śl – przy podcieraniu pojawiło się wrażenie śliskości |
Jaki jest śluz?
Druga płaszczyzna, na którą należy zwracać uwagę to cechy śluzu. Rozpoznasz je oglądając i dotykając śluz, który pojawił się na bieliźnie i na papierze toaletowym. Jeśli jest go za mało, możesz delikatnie zebrać śluz z warg sromowych. Zanim zapiszesz cechy śluzu, weź go między kciuk a palec wskazujący i obserwuj – czy śluz się rozciąga, czy jest mało elastyczny i zaraz się zrywa? Czy jest rzadki i przypomina białko jaja czy raczej klei się i ma konsystencję budyniu? Śluz mniej płodny to śluz określany ogólnie jako lepki (symbol L). Jest gęsty, papkowaty, kleisty, białawy, grudkowaty. Śluz typu bardziej płodnego zapisujemy jako rozciągliwy (symbol R). Jest elastyczny, przejrzysty, rzadki.
Cechy śluzu – jak zapisać je na karcie |
N – nic (nie pojawił się żaden śluz) |
L – śluz lepki, o konsystencji budyniu, nie rozciąga się |
R – śluz rozciągliwy, przypomina białko jaja, rozciąga się wielokrotnie między palcami |
Szczyt śluzu
Jeśli masz przed sobą kartę obserwacji z całego cyklu (to znaczy od pierwszego dnia miesiączki do dnia pojawienia się kolejnej) możesz na podstawie swoich zapisów zaobserwować, jak rozwija się śluz w Twoim przypadku. Zazwyczaj po miesiączce kilka dni jest sucho, a na około tydzień przed owulacją pojawia się odczucie wilgotności. W kolejnych dniach powinnaś poczuć mokrość i śliskość. Jest to znak, że śluz mniej płodny przechodzi w bardziej płodny, to znaczy im bliżej owulacji tym jakość śluzu się poprawia. Na tej podstawie możemy wyznaczyć tzw. dzień szczytu śluzu (symbol S). Nie przeraź się – to bardzo proste. Chodzi po prostu o zaznaczenie na karcie ostatniego dnia, w którym pojawił się śluz typu bardziej płodnego (ten o symbolu R). Dzień szczytu śluzu możesz wyznaczyć także wcześniej, przed końcem cyklu pod warunkiem, że nie pojawia się już śluz bardziej płodny. Aby to stwierdzić, zazwyczaj czeka się przynajmniej dwa dni (szczyt śluzu można więc wyznaczyć tylko wstecz).
Śluz a owulacja
Co nam to daje? Bardzo często właśnie w dniu szczytu śluzu występuje owulacja. Ponadto według badań do owulacji prawie zawsze zachodzi w czasie trzech dni przed szczytem śluzu lub trzech dni po. Jeśli starasz się o dziecko, jest to dla Ciebie bardzo ważna informacja. W następnym cyklu zaplanuj współżycie w dniach, w których śluz jest najbardziej płodny. Ponieważ cykl – jak sama nazwa wskazuje, to rzecz powtarzalna, w kolejnych cyklach będziesz już dużo lepiej znała funkcjonowanie Twojego układu rozrodczego i łatwo rozpoznasz, kiedy spodziewać się owulacji. Jeśli dopiero rozpoczynasz starania o poczęcie, nie musisz przenosić wszystkiego na kartę obserwacji. Wystarczy, że prawidłowo odczytasz sygnały, które wysyła Twój organizm.