Autor: Aleksandra Karaś

Jak długo karmić piersią?

Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią powyżej jakiejś określonej granicy (6 miesięcy/rok/dwa lata/trzy lata…) często słyszą, że ich mleko jest już bezwartościowe. Niektórzy ośmielają się nawet powiedzieć, że piersi po tym określonym czasie produkują zamiast mleka – wodę… Jak długo powinno się karmić piersią?

article-image

Przyjrzyjmy się zaleceniom:

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) – „Niemowlęta powinny być wyłącznie karmione piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, aby ich wzrost, rozwój i zdrowie były optymalne. Jest to zalecenie dla całego świata. Później, do drugiego roku życia lub dłużej, w celu pokrycia zapotrzebowania żywieniowego, niemowlęta powinny otrzymywać odżywczo wartościowe i bezpieczne pokarmy dodatkowe i być nadal karmione piersią.”

AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) – „AAP rekomenduje: wyłączne karmienie piersią przez około 6 miesięcy, wprowadzanie żywności uzupełniającej w osłonie karmienia piersią, kontynuowanie karmienia do 1 roku lub dłużej według życzenia matki i dziecka”.

Ponadto AAP dodaje: “Nie ustalono górnej granicy wieku, do której dziecko można karmić piersią ani nie ma danych potwierdzających niekorzystne psychologiczne i rozwojowe następstwa karmienia piersią do 3. roku życia lub dłużej.”

Polskie MINISTERSTWO ZDROWIA: „Departament Matki i Dziecka rekomenduje wyłączne karmienie piersią jako optymalny i wzorcowy sposób żywienia niemowląt do ukończenia 6 miesiąca życia oraz kontynuację karmienia piersią przy jednoczesnym podawaniu pokarmów uzupełniających nawet do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia i dłużej”.

Jak widzicie, żadna z organizacji zajmujących się zdrowiem oraz żywieniem niemowląt i dzieci nie wyznacza górnej granicy karmienia piersią… Czyżby nie wiedzieli, że po 6 miesiącach, czy po roku karmienia piersią pokarm zamienia się w wodę?? ;)

Pracownicy Banku Mleka Kobiecego w Toruniu postanowili to zbadać. Ich program badawczy dotyczący wartości mleka kobiecego po roku karmienia piersią pokazał, że jest ono nadal BARDZO WARTOŚCIOWE i… nie zamienia się w wodę! Zawiera ono zwykle nawet więcej białka i jest bardziej kaloryczne, niż mleko mam karmiących dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu…

Podsumowując, mleko kobiece przez cały okres karmienia, niezależnie od jego długości, zawiera czynne substancje o działaniu immunologicznym – przeciwciała, komórki macierzyste, czynniki wzrostu, neutrofile, probiotyki, oligosacharydy, laktoferyna, lizozym i wiele, wiele innych substancji wspomagających rozwój i odporność dziecka.

Jak długo karmić piersią? – Tak długo, jak tylko Wy i Wasze dzieci chcecie… im dłużej dziecko jest karmione piersią, tym większe korzyści dla niego oraz dla Ciebie mamo karmiąca.

Fragment z Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą:

https://www.facebook.com/127723311188730/videos/703376187180837

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024