Autor: Aleksandra Karaś

Jak często karmić dziecko piersią?

Młode mamy, które karmią piersią mogą być zdziwione tym, jak często ich dziecko chce być przy piersi. Większość noworodków wydaje się być ciągle głodna. Rodzice zwykle zaczynają się zastanawiać czy ich dziecko rzeczywiście się najada, czy mamine piersi produkują wystarczającą ilość pokarmu. Często ktoś w końcu wpada na pomysł, by dokarmić dzidziusia sztuczną mieszanką – zwykle zupełnie niepotrzebnie…

article-image

Jak często należy karmić dziecko piersią?

Tak często, jak dziecko tego chce. Zaufaj swojemu dziecku, ponieważ ono wie, kiedy jest głodne, zegar nie. Badania mówią, że przeciętny noworodek budzi się na jedzenie 8 -12 razy na dobę. Przeciętny noworodek nie oznacza „każdy” noworodek. Są dzieci, które pobierają pokarm z piersi mamy nawet 18 razy na dobę i częściej. Każde dziecko jest inne i do każdego należy podejść indywidualnie. Nie da się karmić za często, ale da się karmić za rzadko, jednak należy pamiętać, że o skuteczności karmienia nie świadczy sama ilość, czy długość karmień, a ich efektywność.

Dlaczego muszę karmić swoje dziecko tak często?

  1. Mleko mamy szybko się trawi. Ludzkie dzieci rodzą się całkowicie zależne od nas i potrzebują naszej stałej opieki. Z tego powodu skład naszego pokarmu jest inny, niż skład mleka zwierząt, które nie przebywają cały czas ze swoim potomstwem. Mleko ludzkie w porównaniu do mleka innych ssaków, np. łownych, jest stosunkowo ubogie w tłuszcz i białko, a co za tym idzie – szybciej się trawi. Właśnie dlatego nasze ludzkie noworodki potrzebują tak częstych karmień.

  2. Każda z nas ma inną pojemność piersi. Pojemność piersi zupełnie nie jest związana z ich wielkością. Dzieci kobiet, które mają większą pojemność piersi najpewniej będą zgłaszały się na karmienia rzadziej i szybciej zaspokoją swój głód. Natomiast dzieci kobiet z mniejszą pojemnością piersi najprawdopodobniej będą budziły się na karmienie częściej.

  3. Częste ssanie to zamówienie na większą ilość pokarmu. Laktacja działa na zasadzie popytu i podaży. Im bardziej i częściej piersi są opróżniane (im większy popyt), tym produkcja pokarmu jest większa (tym większa podaż) i odwrotnie – im dłuższe przerwy między karmieniami, im piersi są bardziej przepełnione – tym produkcja mleka bardziej zwalnia.

  4. Karmienie piersią to nie tylko żywienie – to poczucie bezpieczeństwa, zaspokajanie potrzeby ssania, lekarstwo, środek przeciwbólowy, miłość, a nawet sposób na nudę, czy relaks, odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Karmienie piersią to także sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami u dziecka związanymi z okresami skoków rozwojowych oraz lęków separacyjnych.

Po czym poznam, że moje dziecko je wystarczająco dużo mleka z piersi? - Link

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024