Podczas ciąży potrzebujemy większej ilości snu niż zwykle. Na pewno odczujesz to w pierwszym trymestrze, podczas którego zdarza się zasypiać „na stojąco” i robić drzemki nawet w ciągu dnia bądź po niewielkim wysiłku. Jest to normalny objaw i nie musisz się tym martwić. Po prostu- słuchaj swojego ciała! Pamiętaj że zwłaszcza na początku hormony szaleją, a pod sercem rozpoczyna pracę potężna Fabryka Życia. Sen pozwala na dobrą regenerację mamy oraz wzrost dziecka, umożliwia prawidłową pracę hormonów- w tym leptyny odpowiedzialnej za łaknienie. Jej wysoki poziom pozwala uniknąć napadów głodu i zachcianek ciążowych. Ponadto brak snu podwyższa ryzyko zachorowania na cukrzycę i odkładnia się dodatkowych kilogramów. Zatem - śpijmy na zdrowie!
Problemy i dolegliwości z którymi możesz się spotkać w okresie 9ciu miesięcy:
zgaga
dziwne, inne niż zwykle sny
zalecone spanie tylko na lewym boku
aktywny dzidziuś i jego kopniaki
skurcze w nogach
bóle kręgosłupa
częste parcie na pęcherz
stres przed porodem
W jaki sposób możesz wspomagać zdrowy sen i niwelować dolegliwości?
Nie przejadaj się ani nie głodź- zjedz coś lekkiego i pożywnego (np. białko i warzywa) przynajmniej dwie godziny przed snem (a nie do godz 18!). Jedz powoli i spokojnie.
Jeżeli jest Ci wygodnie oraz nie masz duszności przy leżeniu na plecach, spokojnie możesz spać nie tylko na lewym boku.
Dbaj o wygodę. Dobry materac, czysta pościel, wywietrzona sypialnia oraz poduchy lub rogal ciążowy są niezbędnymi akcesoriami każdej mamy.
Ruszaj się w ciągu dnia. Prawidłowy trening oraz rozluźnianie m.in. dolnego odcinka lędźwiowego, mięśni nóg pomoże Ci uniknąć bólów kręgosłupa czy skurczów łydek (tutaj dbaj również o odpowiednią ilość produktów bogatych w magnez w swojej diecie). Poza tym zdrowy ruch z pewnością zaowocuje zmęczeniem pod koniec dnia.
Staraj się mniej pić na noc a więcej w ciągu dnia. W ciąży filtracja nerek zostaje zwiększona, ponieważ objętość krwi wzrasta nawet o 30-50%. Ponadto w III trymestrze nawet niewielka ilość moczu sprawia że musisz iść szybko do toalety. Pęcherz uciskany przez dużą macicę jest mocno przykurczony i jego pojemność znacznie się zmniejsza.
Wprowadź relaksujące rytuały. Kojąca muzyka, ulubiona książka, ciepła aromaterapeutyczna kąpiel, masaż czy melisa z pewnością wyciszą zmysły.
Przynajmniej na 2h przed snem wyeliminuj z otoczenia niebieskie światło. Wyłącz telefon, komputer, telewizję. Naukowcy już dawno udowodnili szkodliwy i blokujący wpływ tego promieniowania na wytwarzanie melatoniny.