Autor: Aleksandra Kociuk

Dobre zwyczaje toaletowe - profilaktyka dla każdego!

Dobre zwyczaje są mile widziane w różnych aspektach życia. Zwykle określa się w ten sposób kulturalne zachowanie wobec drugiego człowieka. Warto byłoby wprowadzić dobre zwyczaje także do toalety i w odpowiedni sposób zadbać o swoje zdrowie.

article-image

Zastanawiasz się pewnie o co chodzi...

Chcąc zadbać o swoje mięśnie dna miednicy, powinnyśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach korzystania z toalety:

  • przede wszystkim prawidłowa postawa - USIĄDŹ PROSTO! (gdy jesteś w pozycji zgięciowej, Twój pęcherz może być ściśnięty i nie będzie mógł się swobodnie opróżnić).

  • ROZLUŹNIJ SIĘ! (dno miednicy zbudowane jest z mięśni podobnych do bicepsa czy pośladka, więc możesz świadomie kontrolować ich pracę).

  • podłóż STOŁECZEK POD STOPY, aby kolana były nieco wyżej od bioder (tym sposobem przyjmiesz pozycję, która ułatwia defekację; jest to szczególnie ważne, gdy dokuczają Ci zaparcia i/lub hemoroidy!).

  • UNIKAJ PARCIA! (w ten sposób wytwarzasz ogromne ciśnienie w jamie brzusznej, co negatywnie wpływa na dno miednicy, a także bezdech - szczególnie niebezpieczny w ciąży! Podczas parcia wywołujesz odruchowe zwiększenie napięcia mięśni dna miednicy, a to utrudnia zarówno swobodne oddanie moczu, jak i stolca; mięśnie, które są traktowane w ten sposób, z czasem stają się przemęczone i zaczynają źle pracować - efektem może być m.in. nietrzymanie moczy, gazów)

  • unikaj pozycji "na Małysza" ;)

  • unikaj oddawania moczu "na zapas" (obie sytuacje wymagają zwiększonego parcia)

  • nie przerywaj strumienia moczu (jest to niekorzystna praktyka, z którą można się czasem spotkać przy opisie ćwiczeń mięśni Kegla)

  • nie przetrzymuj moczu (takie postępowanie nadmiernie rozciąga ściany pęcherza, może się przy tym zdarzyć sytuacja popuszczenia moczu z przepełnienia; dodatkowo przetrzymywanie moczu sprzyja powstawaniu infekcji).

Idąc następnym razem do toalety, spróbuj zastosować się do powyższych zasad. Sprawdź na sobie, że nie wymagają one żadnego wysiłku, a mogą znacząco poprawić komfort codziennego życia. Przekaż tą wiedzę dalej (szczególnie dzieciom!) i ciesz się zdrowiem dna miednicy przez długie lata.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024