Autor: Monika Czech

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa- pomimo, iż termin ten brzmi przerażająco nie powinien być dla Ciebie powodem do zmartwień. Najważniejsze to okiełznać chorobę i zadbać o swoje zdrowie najlepiej jak to możliwe. A opanowanie tego wroga wcale nie jest takie trudne – wystarczy skoncentrować się na zaleceniach lekarza, odpowiedniej diecie i (o ile nie ma przeciwwskazań) na aktywności fizycznej.

article-image

Czy jestem zagrożona cukrzycą ciążową?

To czy możesz w trakcie ciąży dołączyć do grona słodkich mam zależy od tego czy istnieją u Ciebie czynniki predysponujące do wystąpienia cukrzycy ciążowej. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do takich czynników należą:

  • Ciąża po 35 roku życia

  • Nadwaga i otyłość

  • Nadciśnienie tętnicze przed ciążą

  • Zespół policystycznych jajników

  • Urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg

  • Rozpoznanie cukrzycy ciążowej w poprzednich ciążach

Doustny test tolerancji glukozy

Badaniem, które diagnozuje cukrzycę ciążową jest doustny test tolerancji glukozy. Lekarz prowadzący na pierwszej wizycie zleca wykonanie oznaczenia stężenia glukozy na czczo. W przypadku, gdy jest ono prawidłowe kolejny badanie, którym jest OGTT  wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. W sytuacji gdy znajdujesz się w grupie ryzyka już na początku ciąży należy wykonać zlecony przez lekarza test obciążenia glukozą.

Podczas badania OGTT dokonywany jest potrójny  pomiar glukozy we krwi. Na badanie należy udać na czczo. Lekarz otrzymując Twój wynik, może zdiagnozować u Ciebie cukrzycę ciążową jeżeli spełnione jest przynajmniej jedno z podanych kryteriów:

  • Glikemia na czczo 5,1-6,9 mmol/ (92-125 mg/dl )lub

  • Glikemia po 1 godzinie 10 mmol/l ( 180mg/dl)lub

  • Glikemia po 2 godzinach 8,5-11 mmol  (153-199 mg/dl)

Mam cukrzycę! I co dalej? Tabletki czy Insulina?

Ani jedno, ani drugie. W większości przypadków cukrzycę rozpoznaną w ciąży, leczy się głównie poprzez właściwe postępowanie dietetyczne. Odpowiednie nawyki żywieniowe oraz modelowy przyrosty masy ciała odgrywają w tej sytuacji kluczową rolę. Istotne  jest również wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej. Dlatego też w przypadku, gdy nie stwierdzono u Ciebie przeciwwskazań postaraj się uaktywnić ruchowo. Pamiętaj, wybierz taką formę aktywności jaka najbardziej Ci odpowiada. Mogą być to codzienne spacery lub specjalne zajęcia organizowane dla kobiet w ciąży.

Na chwilę bieżącą Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie zaleca przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych w celu ustabilizowania profilu glikemii u kobiet z rozpoznaną cukrzycą ciążową. Natomiast terapia insuliną wskazana jest jedynie w wybranych przypadkach i o jej zasadności decyduje lekarz.

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024