Autor: Aleksandra Kociuk

Co robić, gdy w ciąży boli kręgosłup?

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie dochodzi do dużych zmian w organizmie, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży i jej szczęśliwe zakończenie. Nawet jeżeli zmiany zachodzące w ciele są naturalne i zgodne z fizjologią, to często skutkują objawami bólowymi m.in. ze strony kręgosłupa. Umiejętnie prowadzona fizjoterapia umożliwia złagodzenie, a nawet wyeliminowanie bólu głowy i pleców, rwy kulszowej i wielu innych przypadłości.

article-image

Przyrost masy ciała skumulowany w okolicy brzucha oraz piersi jest głównym czynnikiem powodującym zaburzenia mechaniczne w ciele przyszłej mamy. Zmienia się waga ciała i położenie środka ciężkości, a to z kolei prowadzi do przeciążeń i dolegliwości bólowych. Najbardziej zauważalne są: pogłębiona lordoza lędźwiowa, wysunięcie głowy w przód, zwiększone napięcie więzadeł i mięśni w środkowym oraz dolnym odcinku kręgosłupa. 

Zmiany te mogą być przyczyną dyskomfortu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Natomiast przygięcie szyi wraz ze zwiększoną lordozą mogą powodować u kobiet w zaawansowanej ciąży ból, drętwienie i osłabienie siły kończyn górnych. 

Odczuwanie bólu wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania ciąży i ulega nasileniu podczas ciąży mnogiej. Wystąpienie bólu kręgosłupa może wiązać się z nadmiernym przyrostem masy ciała oraz nieprawidłowym stylem życia ciężarnej. 

Często już jedna lub dwie wizyty u fizjoterapeuty pozwalają znacznie zmniejszyć uciążliwe objawy bólowe, poprawiając kondycję psychofizyczną pacjentki. Odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia przyczyniają się także do poprawy funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, przez co przyszłe mamy mają lepszą tolerancję na wysiłek fizyczny podczas ciąży i porodu.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, z których można korzystać w ciąży to:

  • masaż leczniczy oraz relaksacyjny (zmniejsza napięcia mięśniowo-powięziowe i dolegliwości bólowe, poprawia krążenie oraz rozluźnia i odpręża; bezpieczny od II trymestru ciąży do rozwiązania)

  •  terapia manualna (umożliwia kobiecie dostosowanie się do zmian zachodzących w jej ciele oraz łagodzi dolegliwości bólowe; zalecana szczególnie osobom, które już przed ciążą miały problemy z kręgosłupem)

  • terapia przeciwobrzękowa / drenaż limfatyczny (pozwala zmniejszyć obrzęki i zastoje żylne w obrębie kończyn)

  • hydroterapia (np. ćwiczenia w wodzie, kąpiel perełkowa)  

  • kinesiotaping (więcej o tym przeczytasz: Link)

  • ćwiczenia całego ciała (działają przeciwbólowo, poprawiają krążenie, elastyczność mięśni oraz ogólne samopoczucie)

  • trening mięśni dna miednicy (profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu oraz niezbędny element przygotowania ciała do porodu)

Zabiegi terapeutyczne oraz masaże mogą być wykonywane wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego ciążę. Wybierając gabinet trzeba zwrócić uwagę czy masażysta/fizjoterapeuta ma doświadczenie w pracy z ciężarnymi. Jest to bardzo ważne! Od tego zależy bezpieczeństwo i dobre samopoczucie mamy oraz dziecka. 

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024