Autor: Anna Nowak-Duda

Baby blues – czy uczestnictwo partnera w zajęciach szkoły rodzenia może mieć wpływ na łagodniejsze objawy?

Wybija godzina „0”! Zaczął się poród! Jesteś zmobilizowana, pełna energii. Wszystko przebiega według twojego osobistego planu, choć nie wszystko jest w 100% tak jak miało być. Mimo wszystko stwierdzasz, że nie było tak źle i cieszysz się każdą chwilą ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Pierwsze zadanie – poród już za tobą. Teraz kolejne zadanie do wykonania – przejść łagodnie przez połóg.

article-image

Połóg ma „wiele twarzy”, bardzo dużo dzieje się w tym szczególnym 6-tygodniowym czasie. Kobiety często mówią, że to większe wyzwanie, niż sam poród i faktycznie bardzo często tak jest. Jedną z najbardziej charakterystycznych zmian w tym czasie jest tzw. „Baby blues”.

Zapraszam Ce też do obejrzenia fragmentu lekcji z mojego Kursu Szkoły Rodzenia, z którego dowiesz się:

  • co to jest Baby Blues?

  • dlaczego warto, by Wasi partnerzy także uczestniczyli w kursie Szkoły Rodzenia?

  • jak ważne jest wsparcie partnera w połogu 

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=619229125686276

Co to jest „baby blues” i kiedy się pojawia.

Jest to zespół emocjonalnego rozchwiania, który jest spowodowany przede wszystkim gwałtownym spadkiem hormonów (progesteronu, kortyzolu i estrogenów). Pojawia się około 2-3 dnia połogu. Jego charakterystyczną cechą jest przede wszystkim: stałe uczucie zmęczenia, płaczliwość, drażliwość, napięcie, naprzemienne uczucia smutku i radości. Mogą pojawiać się również lęk, irytacja, bezsenność czy problemy z koncentracją uwagi. Zaczynasz mieć wątpliwości czy sobie poradzisz, czy jesteś dobrą matką. Takie uczucia mogą utrzymywać się nawet do około 2 tygodni po porodzie. Większość kobiet odczuwa „baby bluesa”. Natomiast trzeba je obserwować i jeśli się przedłużają nie należy ich lekceważyć, ponieważ  mogą predysponować do wystąpienia depresji poporodowej. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć…

Świeżo upieczona mama powinna czuć wsparcie zarówno od strony rodziny, położnej jak również przede wszystkim swojego partnera. Bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu wystąpienia silnych objawów „baby bluesa” jest edukacja. Zarówno przedporodowa jak i poporodowa. Jak to rozumieć? Przede wszystkim zajęcia szkoły rodzenia przygotowują przyszłych rodziców do tego jak radzić sobie z dzieckiem, jak postępować w trudnych sytuacjach, uczą pielęgnacji malucha i rozjaśniają wiele wątpliwości. Dzięki temu przyszła mama rozumie potrzeby swojego dziecka, wie o tym, że przykładowo spadek masy ciała zaraz po porodzie jest fizjologią. Znając fizjologię zarówno swojego ciała jak i ciała dziecka jest przygotowana na to, co może się dziać. Dzięki temu jest spokojniejsza i nie wpada w panikę, gdy coś idzie nie do końca tak jak sobie zaplanowała.

Edukacja poporodowa to ta, którą mama może uzyskać np. w oddziale położniczym po porodzie. Rozumieć przez to można pomoc położnej w pierwszym przewinięciu dziecka, w pomocy z dostawieniem go do piersi, bądź rozwianiem wątpliwości matki np. na temat jak ubrać dziecko na spacer. Bardzo ważną rolę pełnią również wizyty patronażowe u mamy i dziecka wykonywane przez położną środowiskową. Położna odpowiada na pytania rodziców, sprawdza stan noworodka i matki, dzięki czemu kobieta może czuć się zaopiekowana i wie, że w razie wystąpienia trudności ma się do kogo zwrócić o pomoc. 

Rola partnera

Bardzo ważnym elementem w zapobieganiu zaburzeń nastroju jest prawidłowa relacja między partnerami, a ich dzieckiem. Kluczową rolę ma w tym wypadku poczucie bliskiego kontaktu z partnerem. Dla kobiety bardzo istotne jest poczucie wsparcia, bezpieczeństwa i bliskości od partnera. To on jest osobą od której kobieta oczekuje pomocy w pierwszej kolejności. Warto, aby również poznał przed porodem fizjologię połogu. Co w tym czasie może dziać się z partnerką, jak również z ich dzieckiem. Czyli wiedział, że istnieje coś takiego jak stany przejściowe u noworodka, jak mogą wyglądać potrzeby fizjologiczne noworodka itp. aby mógł uspokajać swoją partnerkę, że wszystko przebiega w jak największym porządku. Wbrew pozorom takie działanie jest bardzo potrzebne.

Przykładowo: parter, który chodzi na zajęcia do szkoły rodzenia ze swoją partnerką uczy się tego samego co ona. Czyli w przypadku gdy np. matka ma wątpliwości czy to dobrze, że dziecko po każdym karmieniu piersią oddaje luźny stolec, partner uspokoi ją, że była o tym mowa na zajęciach szkoły rodzenia i jest to jak najbardziej prawidłowe. Poza tym mężczyźni zapamiętują bardzo wiele szczegółów, o których nieraz matki zapominają będąc pod wpływem roztargnienia po porodzie. Istotne jest również podejście do partnerki: mówienie, że świetnie sobie radzi, że jest wspaniałą matką dla dziecka.

Niezmiernie ważne jest również, aby partner pomagał w domowych obowiązkach, aby odciążyć zmęczoną mamę. Jeśli nie potrafi gotować, może w tym pomóc mama lub teściowa. Warto włączyć partnera w opiekę nad dzieckiem, przewijanie wyjście na spacer. Dzięki temu Ty w tym czasie będziesz mogła zrobić coś dla siebie. Wypić herbatę, wejść pod prysznic, czy po prostu zmrużyć oko. Nie bój się nie będziesz gorszą matką jeśli twój mąż zajmie się dzieckiem, a ty w tym czasie pójdziesz spać. Wypoczynek jest bardzo ważny, ponieważ gdy jesteś wypoczęta masz więcej siły do działania i opieka nad dzieckiem sprawia ci wtedy ogromną przyjemność!

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024