Autor: Natalia Żurkowska

Aromaterapia naturalnym wsparciem zdrowia w czasie ciąży

Czas ciąży jest czasem wyjątkowym. W ciele i psychice kobiety zachodzi wiele zmian, co wiąże się często z wieloma różnymi emocjami. Czasem jest to ekscytacja, a czasem rozczarowanie. Nie rzadko mieszanina wielu różnych sprzecznych odczuć powodowanych zmianami hormonalnymi, szybkimi zmianami w wyglądzie i odczuwaniu ciała, przygotowaniami na przywitanie nowego członka rodziny, a w końcu specyficznymi dolegliwościami czy dyskomfortem. Która z kobiet w ciąży nie doświadczyła np. porannych mdłości, obrzęku stóp, bezsenności czy huśtawek nastrojów?

article-image

To wszystko potrafi być wyczerpujące, szczególnie dla mam, które są w ciąży z pierwszym maleństwem. Do tego dochodzi zmaganie się z wieloma pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa odżywiania, używania kosmetyków, ćwiczeń fizycznych czy w końcu wspierania swojego zdrowia.

Na pomoc przychodzą metody naturalne. Jednym ze sposobów jest aromaterapia, używana już od tysięcy, aż do tej pory. Olejki eteryczne towarzyszyły ludziom przy wielu obrzędach religijnych, wspierając kwestie duchowe. Najczęściej jednak służyły jako substancje pomagające w dochodzeniu do zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Obecnie popularność aromaterapii gwałtownie wzrasta, jednak w przypadku ciąży należy  wiedzieć, których olejków wolno używać, a których absolutnie nie, ale też w jaki sposób ich używać.

Kobiety w odmiennym stanie, decydujące się na aromaterapię, muszą wiedzieć o kluczowej kwestii jaką jest jakość olejków eterycznych. Musimy mieć pewność, że korzystamy z substancji czystych i naturalnych, bez domieszek i falsyfikacji. Wybierajmy olejki jakości terapeutycznej, czyli z kontrolowanych upraw, przebadane, z certyfikatem gwarantującym czystość, moc i skuteczność działania.

Kolejną kwestią jest sposób użycia. Istnieją trzy metody użycia olejków: aromatyczna, miejscowa i wewnętrzna. W ciąży nie powinno się używać olejków poprzez zażywanie doustne. Najbardziej bezpieczną i łatwą metodą jest użycie aromatyczne np. dyfuzja czy wdychanie olejków zakroplonych na ubranie czy poduszkę w nocy.  W przypadku stosowania olejków na skórę wymagają one rozcieńczenia, które wynosi ok.1%. Tutaj świetnie sprawdzi się relaksujący masaż pleców czy stóp. Można też urządzić sobie małe domowe Spa, przygotowując aromatyczną kąpiel.

Olejki zakazane w czasie ciąży to:

  • Anyż

  • Cynamon

  • Kasja

  • Golteria

  • Goździk

  • Oregano

  • Rozmaryn

  • Szałwia

  • Tuja

  • Wrotycz                                                                                                                              

Olejki rekomendowane na wybrane dolegliwości ciążowe:

  • Nudności poranne

    – imbir, cytryna, grejpfrut, pomarańcza.

  • Katar

    – Drzewko herbaciane, eukaliptus, lawenda.

  • Zaparcia

    – imbir, copaiba.

  • Depresja

    – lawenda, ylan ylang, cyprys, grejpfrut i inne cytrusy.

  • Obrzęk

    – grejpfrut, imbir, cytryna, cyprys.

  • Wyczerpanie

    – rumianek rzymski, geranium, lawenda, cytrusy.

  • Ból głowy, bóle piersi

    – lawenda, rumianek rzymski.

  • Wysokie ciśnienie krwi

    – ylang ylang, lawenda.

  • Bezsenność

    – lawenda, ylang ylang, rumianek rzymski.

  • Problemy skórne

    – lawenda, geranium, drzewko herbaciane, sandałowiec.

Przed użyciem  warto nadmienić, że olejki, które mogą być niebezpieczne w pierwszym trymestrze, w pozostałych już mogą być używane i bardzo pomocne. Na pewno lepiej unikać aromaterapii w pierwszym trymestrze ciąży, jeśli wcześniej występowały poronienia lub krwawienia.

Oczywiście przed podjęciem kuracji olejkami powinno się skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym lub najlepiej aromaterapeutą.

W przypadku podatności na alergie, najlepiej zachować ostrożność lub skonsultować się z lekarzem, ponieważ bardzo rzadko, ale zdarzają się reakcje alergiczne.

Jest jeszcze jedna kwestia warta poruszenia. Z olejków eterycznych możemy korzystać także w trakcie porodu, np.  z ich właściwości uspokajających, przeciwbólowych  lub przyspieszających skurcze. W tym artykule chciałam napomnieć o tych pierwszych, ponieważ wymaga to wcześniejszego przygotowania. Olejki oddziałując na nasze emocje, działają na zasadzie skojarzeń. Jeśli w trakcie ciąży będziemy używać np. olejku lawendowego w momentach, gdy czujemy się zrelaksowane, zadowolone i pełne sił, to nasz mózg skojarzy to samopoczucie z zapachem. W efekcie, gdy poczujemy zapach olejku lawendowego podczas porodu, nasz mózg przypomina sobie dane odczucia i  ciało reaguje uspokojeniem.

Podsumowując temat użycia olejków w ciąży, to należy znaleźć tu swój złoty środek. Jeśli ktoś czuje lęk przed wprowadzaniem nowych metod medycyny naturalnej, lepiej zrezygnować z tej formy wsparcia. Dla osób podchodzących z zaufaniem do naturalnych metod, wystarczy trochę wiedzy, ostrożności i wsparcia. Na co dzień mamy przecież do czynienia z wieloma zapachami oddziałującymi na nasze ciało. Spotykamy różne substancje zapachowe w kosmetykach, środkach czystości, ale też zażywamy olejki w codziennej diecie.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć temat aromaterapii w czasie ciąży. Zapraszam do kontaktu w sprawie szczegółów - Fb - LejOlejki. Dbaj o siebie naturalnie (https://www.facebook.com/LejOlejki) lub mailowo: [email protected]

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024