Autor: Aleksandra Szmytko

Aktywność fizyczna sposobem na przykre skutki ciąży?!

Absolutnie TAK! Wiedziałaś o tym, że poza samym faktem iż ruch to zdrowie, masz realny wpływ na to, aby te wyjątkowe 9 miesięcy upłynęło prawdziwie sielankowo i przyjemnie? Zarówno zdrowie Twoje jak i Twojego dziecka leży w większej mierze w Twoich rękach. Nie ma co czekać - do dzieła!

article-image

Zanim rozpoczniesz aktywne 9 miesięcy, skonsultuj się najpierw z lekarzem prowadzącym. Obecnie mamy jednak tendencję co do obaw lekarzy o bezpieczeństwo takich zajęć i rutynowym zakazywaniem uczestniczenia w zajęciach. Dlatego dobrze jeśli najpierw sama zapoznasz się z bezwzględnymi oraz względnymi przeciwwskazaniami do podejmowania aktywności fizycznej w ciąży (więcej Link- odnośnik do „Jakich ćwiczeń unikać w ciąży”) i zapytasz lekarza jakie widzi realne przeciwwskazania. Nawet jeśli wcześniej nie lubiłaś żadnej formy ruchu a myślisz o niej właśnie teraz to bardzo dobrze! Poczekaj tylko do rozpoczęcia drugiego trymestru i śmiało możesz zaczynać bezpieczne treningi prenatalne z trenerem, który jest odpowiednio w tym kierunku przygotowany. Nie każda propozycja w internecie jest opracowana przez kompetentnych specjalistów w tej dziedzinie.

Dolegliwościom ciążowym mówimy NIE!

Oczywiście nie wszystkiemu jesteśmy w stanie przeciwdziałać, natura i fizjologia robią swoje. Masz jednak w rękach takie narzędzia jak dietetyka i fitness które naprawdę mogą odmienić Twoje życie, sprawić że nabierze ono nowej jakości a każdy poranek będziesz rozpoczynała promiennym uśmiechem zamiast mdłościami i wizytą w toalecie.

Czy wiesz na jakie dolegliwości ciążowe możesz wpłynąć za pomocą ruchu?

Poniżej lista niektórych z nich:

  • minimalizujesz ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej

  • minimalizujesz dolegliwości związane z układem pokarmowym takie jak mdłości czy zgaga

  • zapewniasz prawidłowy przyrost masy ciała (swojej i dziecka)

  • dzięki uelastycznieniu oraz wzmacnianiu mięśni i stawów korygujesz postawę (odcinek lędźwiowy w ciąży pogłębia lordozę a odcinek piersiowy skoliozę)

  • unikniesz bólów kręgosłupa

  • wspomagasz układ oddechowy dotleniając tym samym dziecko i przygotowując się do wysiłku porodowego

  • pobudzasz układ krążenia minimalizując ryzyko wystąpienia opuchnięć, hemoroidów i żylaków

  • unikniesz rozstępów skóry nawet bez używania najlepszych kremów (jedynie przy wsparciu prawidłowego odżywiania i odpowiedniego nawodnienia)

  • w końcu zyskasz więcej energii, poprawisz samopoczucie i zminimalizujesz lęk przed porodem

  • poprawiając elastyczność mięśni - w tym mięśni dna miednicy, unikniesz nacięcia krocza

Poza tymi wszystkimi zaletami, naukowcy potwierdzili również że dzieci mam aktywnych fizycznie rodzą się spokojniejsze, rzadziej chorują i cierpią na kolki. Stymulacja ruchowa i muzyczna w życiu płodowym rozwija mózg i zdolności poznawcze Maleństwa.

Przeczytaj także "Najczęstsze dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?"Link

Czy mdłości lub wymioty nie dają Ci spokoju? Kliknij tutaj i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić!

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024