Autor: Polski Bank Komórek Macierzystych

8 rzeczy o komórkach macierzystych, które musisz wiedzieć

Polskie Towarzystwo Onkologów i Hematologów Dziecięcych apeluje, aby każda ciężarna miała możliwość podjęcia decyzji, czy chce zabezpieczyć krew pępowinową podczas porodu czy nie. Komórki macierzyste budują cały nasz organizm i mają zdolność do przekształcania się w dowolna tkankę. To już dawno wiemy, ale… co jeszcze dzieje się z komórkami macierzystymi?

article-image

PRZECZYTAJ REKOMENDACJE PTOiHD 

  1. Komórki macierzyste do leczenia można pobrać z następujących źródeł: szpik kostny, mobilizowana krew obwodowa, krew pępowinowa, sznur pępowinowy, łożysko. 

  2. Komórki macierzyste pobrane podczas porodu są najbardziej pierwotne i niewyspecjalizowane. Dzięki tym właściwościom mogą być stosowane w medycynie przy odbudowie uszkodzonych tkanek i komórek.  

  3. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej zostały użyte w leczeniu po raz pierwszy w 1988 roku we Francji. Dzięki terapii, chłopiec chorujący wówczas na anemię Fanconiego żyje do tej pory.

  4. Krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi pępowinowej są stosowane w leczeniu ponad 80 chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych i jest refundowane przez NFZ. 

  5. Komórki macierzyste tkankowe ze sznura pępowinowego i łożyska stosowane są w medycynie regeneracyjnej.

  6. Krew pępowinowa stosowana jest w terapiach u dzieci zmagających się ze spektrum autyzmu oraz mózgowym porażeniem dziecięcym. 

  7. Prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi wynosi 1:100.*

  8. Miesięczny koszt przechowywania krwi pępowinowej to ok. 55 zł miesięcznie. 

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024