Autor: Joanna Mikołajczuk

8 rzeczy, na które MUSISZ być przygotowana po porodzie!

Ciąża jest niezwykłym i emocjonalnym wydarzeniem, ale po porodzie przygotuj się na prawdziwą trąbę powietrzną uczuć!

article-image

Nagle Twoje życie zmienia się o 180 stopni, zrywasz się słysząc każde stęknięcie Twojego dziecka, Twoje ciało przechodzi kolejne burzliwe metamorfozy, a hormony buzują. 

Jak możesz się czuć po porodzie? 

  • Podekscytowana – w końcu to moment, na który czekałaś całe 9 miesięcy! 

  • Przytłoczona – macierzyństwo to praca 24 godziny na dobę, która zaczyna się tuż po wyczerpującym porodzie, to normalne, że możesz chwilami czuć się przytłoczona.

  • Zmęczona i potrzebująca odpoczynku – połóg to także czas regeneracji i odpoczynku więc odsuń od siebie wszystkie sprawy niezwiązane z opieką nad dzieckiem – to jest Wasz czas!

  • Na emocjonalnej huśtawce – radość, rozczarowanie, złość, smutek, rozgoryczenie, niepewność, a później znów euforia… W chwilach kryzysu – poszukaj wsparcia, wypłacz się (tak, płacz też jest wskazany), porozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach i potrzebach

  • Bóle poporodowe – po porodzie macica musi wrócić do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Skurcze macicy nasilają się z początkiem karmienia piersią (dziecko pobudza wydzielanie oksytocyny, która obkurcza macicę i zatrzymuje krwawienie). Bóle jednak nie są bardzo silne – przypominają bóle menstruacyjne.

  • Bolesne krocze – zostało ono naciągnięte do granic możliwości, a może nawet nacięte. Żeby złagodzić dyskomfort, działaj leczniczo i zapobiegaj infekcjom okolic krocza (informacje na ten temat możesz uzyskać od swojej położnej lub dowiedzieć się tego z naszego kursu szkoły rodzenia online)

  • Obfite pocenie się (zwłaszcza w nocy) – najbardziej dokuczliwe podczas pierwszego tygodnia po porodzie. Twoje ciało pozbywa się między innymi w ten sposób nagromadzonych w ciąży płynów. Pomóc mogą bawełniane piżamy, okrywanie poduszki ręcznikiem.

  • Zaparcia, hemoroidy, gazy i wzdęcia – Twoje jelita mogą być „rozleniwione” i niechętne do pracy. Mięśnie odpowiedzialne za wydalanie stolca mogą być nadwyrężone porodem. Wiele Mam odczuwa również psychiczną blokadę przed wszelkiego rodzaju naciskiem w okolicach krocza. Jeśli złagodzisz zaparcia – uśmierzysz podrażnienie hemoroidów oraz złagodzisz wzdęcia. Pomóc mogą pokarmy bogate w błonnik, picie większej ilości wody, delikatne ćwiczenia, probiotyki, częste jedzenie małych porcji posiłków. 

Jak sama widzisz – połóg nie jest łatwym czasem… 

Na szczęście WSZYSTKO MIJA i po miesiącu lub dwóch uda Ci się w końcu odzyskać kontrolę nad swoim ciałem, życiem i psychiką. 

Daj sobie czas. Bądź dla siebie wyrozumiała i traktuj się z łagodnością i szacunkiem. 

Mała podpowiedź ode mnie na koniec - im większa jest Twoja wiedza, im bardziej jesteś do czegoś przygotowana, tym pewniej i bezpieczniej się czujesz. Z tego powodu warto uczestniczyć w naszym kursie szkoły rodzenia online!

Nasza położna Ania podczas zajęć udzieli Ci odpowiedzi, podpowiedzi, tipów na wszystkie powyższe zagadnienia i nie tylko -  https://klubszczesliwejmamy.pl/

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024