Nagle Twoje życie zmienia się o 180 stopni, zrywasz się słysząc każde stęknięcie Twojego dziecka, Twoje ciało przechodzi kolejne burzliwe metamorfozy, a hormony buzują.
Jak możesz się czuć po porodzie?
Podekscytowana – w końcu to moment, na który czekałaś całe 9 miesięcy!
Przytłoczona – macierzyństwo to praca 24 godziny na dobę, która zaczyna się tuż po wyczerpującym porodzie, to normalne, że możesz chwilami czuć się przytłoczona.
Zmęczona i potrzebująca odpoczynku – połóg to także czas regeneracji i odpoczynku więc odsuń od siebie wszystkie sprawy niezwiązane z opieką nad dzieckiem – to jest Wasz czas!
Na emocjonalnej huśtawce – radość, rozczarowanie, złość, smutek, rozgoryczenie, niepewność, a później znów euforia… W chwilach kryzysu – poszukaj wsparcia, wypłacz się (tak, płacz też jest wskazany), porozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach i potrzebach
Bóle poporodowe – po porodzie macica musi wrócić do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Skurcze macicy nasilają się z początkiem karmienia piersią (dziecko pobudza wydzielanie oksytocyny, która obkurcza macicę i zatrzymuje krwawienie). Bóle jednak nie są bardzo silne – przypominają bóle menstruacyjne.
Bolesne krocze – zostało ono naciągnięte do granic możliwości, a może nawet nacięte. Żeby złagodzić dyskomfort, działaj leczniczo i zapobiegaj infekcjom okolic krocza (informacje na ten temat możesz uzyskać od swojej położnej lub dowiedzieć się tego z naszego kursu szkoły rodzenia online)
Obfite pocenie się (zwłaszcza w nocy) – najbardziej dokuczliwe podczas pierwszego tygodnia po porodzie. Twoje ciało pozbywa się między innymi w ten sposób nagromadzonych w ciąży płynów. Pomóc mogą bawełniane piżamy, okrywanie poduszki ręcznikiem.
Zaparcia, hemoroidy, gazy i wzdęcia – Twoje jelita mogą być „rozleniwione” i niechętne do pracy. Mięśnie odpowiedzialne za wydalanie stolca mogą być nadwyrężone porodem. Wiele Mam odczuwa również psychiczną blokadę przed wszelkiego rodzaju naciskiem w okolicach krocza. Jeśli złagodzisz zaparcia – uśmierzysz podrażnienie hemoroidów oraz złagodzisz wzdęcia. Pomóc mogą pokarmy bogate w błonnik, picie większej ilości wody, delikatne ćwiczenia, probiotyki, częste jedzenie małych porcji posiłków.
Jak sama widzisz – połóg nie jest łatwym czasem…
Na szczęście WSZYSTKO MIJA i po miesiącu lub dwóch uda Ci się w końcu odzyskać kontrolę nad swoim ciałem, życiem i psychiką.
Daj sobie czas. Bądź dla siebie wyrozumiała i traktuj się z łagodnością i szacunkiem.
Mała podpowiedź ode mnie na koniec - im większa jest Twoja wiedza, im bardziej jesteś do czegoś przygotowana, tym pewniej i bezpieczniej się czujesz. Z tego powodu warto uczestniczyć w naszym kursie szkoły rodzenia online!
Nasza położna Ania podczas zajęć udzieli Ci odpowiedzi, podpowiedzi, tipów na wszystkie powyższe zagadnienia i nie tylko - https://klubszczesliwejmamy.pl/