Autor: Dorota Pośpiech

10 błędów w pielęgnacji dziecka cz. II

Druga część artykułu na temat tego, jakich błędów unikać i co robić, aby wspierać prawidłowy rozwój ruchowy dziecka już od pierwszych dni.

article-image

Przeczytaj również: Link

6. Podnoszenie

Jednym z popularnych nawyków jest podnoszenie niemowląt „pod paszki". Tymczasem najczęściej zalecany przez fizjoterapeutów sposób podnoszenia to obrócenie dziecka na bok i „nawinięcie" na rękę z otwartą dłonią (jeśli wydaje Ci się to skomplikowane, poszukaj filmików instruktażowych). Podnosząc niemowlę z przewijaka lub z łóżeczka, możesz także podłożyć jedną dłoń pod główkę dziecka, a drugą pod pupę. W każdej pozycji podtrzymuj główkę dziecka, dopóki samo nie zacznie jej stabilnie trzymać.

7. Fotelik samochodowy

Coraz częściej zdarza się, że rodzice, często nieświadomi negatywnych skutków, narażają niemowlę na kilka godzin dziennie spędzonych w foteliku samochodowym (np. podczas zakupów, spacerów). Niemowlę jest wtedy unieruchomione i nie może się swobodnie ruszać (a więc i rozwijać), uczy się nieprawidłowej postawy ciała, nieprawidłowo rozkłada się napięcie mięśniowe. Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka unikaj sytuacji, w których dziecko długo przebywa w foteliku (poza samochodem) lub zabieraj ze sobą gondolę. Podczas długiej jazdy samochodem rób przerwy i pozwól dziecku poleżeć na płaskim podłożu.

8. Za mało czasu na macie

Według zalecań ekspertów od rozwoju ruchowego (np. Elżbiety Szeligi – warto zajrzeć na jej stronę) niemowlę od 2. miesiąca powinno jak najwięcej czasu spędzać na twardej macie, na której będzie mogło się swobodnie ćwiczyć nowe umiejętności. Bardzo ważna jest także praca na brzuszku (ale uwaga – w prawidłowej pozycji). Jeśli kładziesz niemowlę na brzuszek ułóż jego rączki tak, aby podpierało się łokciami. Dziecko powinno zaprzeć się i odpychać od ziemi łokciami, a nie tylko zadzierać główkę i „pływać".

9. Wiszące zabawki

Większość mat edukacyjnych i leżaczków wyposażona jest w wiszące zabawki. Warto wiedzieć, że na pewnym etapie rozwoju, kiedy dziecko zaczyna już wyciągać rączki, lepiej jest je zdjąć (to samo dotyczy karuzeli). Wiszące nad głową zabawki, które próbuje łapać dziecko powodują, że dziecko napina się i odchyla głowę do tyłu, pogłębiając tym nieprawidłowe ułożenie ciała. Dlatego przy nauce swobodnego wyprowadzania rączek w przestrzeń staraj się kłaść dziecku zabawki na brzuszku.

10. Przyspieszanie siadania i wstawania

Powszechnym błędem jest nienaturalne przyspieszanie rozwoju dziecka. Dotyczy to przede wszystkim siadania, wstawania i chodzenia. Około 4 miesiąca niemowlę wykonuje ruch jak do siadania, ale nie jest jeszcze na to gotowe! Jeśli rozwój jest niezaburzony, niemowlę najpierw uczy się raczkować, a dopiero później siadać (a więc około 8. miesiąca). Do tego czasu nie sadzamy dziecka, a trzymając go na rękach zawsze podtrzymujemy mu nóżki pod kolankami. To samo dotyczy nauki wstawania i chodzenia. Pamiętaj, aby nie prowadzać dziecka, które umie już stać, za rączki. Tego typu praktyki powodują wykrzywianie nóżek i uczą nienaturalnego rozłożenia siły mięśniowej. Niewskazane są także chodziki (wyjątek stanowią tzw. pchacze).

Polityka prywatnościRegulamin

© Koncept Bobo 2024